Rodzinne wakacje w domkach do wynajęcia na Mazurach to dobra obserwacja przyrody

Zarówno mali, jak i duzi odkrywcy mogą wiele skorzystać z natury. Od biedronki odpoczywającej na liściu po dzięcioła stukającego w drzewo. Za każdym liściem i kamieniem dzieci mogą znaleźć wiele fascynujących rzeczy. W tym artykule podajemy przykład, jak można wspólnie cieszyć się przyrodą odpoczywając w domkach do wynajęcia nad jeziorem. Podajemy różne zadania do wykonania, które pomogą wprowadzić najmłodszych w świat roślin i zwierząt oraz zainspirować ich do wspólnej zabawy w lesie. Dzięki nim wasza młodzież otrzyma wiele informacji o otaczającym ją świecie przyrody.

Spis treści:

Pomysły na zabawy na świeżym powietrzu, które uczą dzieci o przyrodzie w domku na Mazurach

Rodzinne wakacje i wynajęliście domek nad jeziorem. Kiedy dzieci bawią się na świeżym powietrzu, ich zdrowie i samopoczucie są zachowane. Dodatkowo, poprzez zabawę, młodzi ludzie uczą się, jak działają prawa natury. Znaczenie środowiska w naszym życiu i sposoby jego ochrony będą dla dzieci łatwiejsze do zrozumienia w przyszłości. Dzieci bawiące się na świeżym powietrzu rozwijają się szybciej, uczą się konfrontacji z własnymi lękami i słabościami, wyrabiają sobie lepsze poczucie ryzyka. To podnosi ich samoocenę i uczy samodzielnego rozwiązywania problemów.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku wszechstronną rozrywkę, możesz skorzystać z naszych zaleceń dotyczących zajęć na świeżym powietrzu.

Przedstawiamy kilka zabawnych zajęć, które mogą urozmaicić Twoje przygody na świeżym powietrzu.

Równowaga z szyszką przed domkiem na Mazurach

Wśród dzieci powszechne jest bieganie z łyżką. W tę grę można się również bawić w lesie. Zamień jajko na szyszkę, a łyżkę na patyk w kształcie litery Y. Każde dziecko może znaleźć suchą gałązkę i najbardziej pasującą do niej szyszkę.

Memory wśród przyrody

Podczas spaceru po lesie możecie zbierać rzeczy takie jak mech, kwiaty, kasztany, żołędzie czy liście, które leżą na ściółce. Pokaż dziecku zgromadzone bogactwo i postaw przed nim zadanie znalezienia podobnych przedmiotów, które połączą się w pary.

Mini zoo

Na wybranej łące lub leśnej polanie rozłóż jednokolorową serwetkę, najlepiej białą. Po pewnym czasie można zaobserwować, że stopniowo wypełnia się ona rozmaitymi łąkowymi mieszkańcami. Badanie okazów szczególnie fascynujących może wymagać użycia lupy. Istnieją również dedykowane do takich sytuacji pojemniki ze szkłem powiększającym. Pamiętajmy jednak, aby jak najszybciej wypuścić owady z powrotem do środowiska naturalnego.

Każda z tych aktywności na świeżym powietrzu uczy małe dzieci doceniać przyrodę. Natomiast wędrówki po lesie dają zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość oderwania się od presji dnia codziennego i zgiełku miasta.  W wynajętym domku na Mazurach nigdy nie będziesz się nudzić.

__________

A wiesz, że…?

Jeśli chcesz wybrać się na swój regularny spacer po lesie podczas deszczu, nie obawiaj się go. Dobre kurtki przeciwdeszczowe i kalosze mogą pomóc Ci zlokalizować wcześniej odwiedzane miejsca w nietypowych warunkach pogodowych.

__________

Projekty z materiałów naturalnych uczą dzieci o naturze.

Kiedy dzieci majsterkują przy użyciu naturalnych materiałów, mogą puścić wodze fantazji i wykorzystać wszystkie swoje zmysły. Nasze przyjazne dzieciom projekty majsterkowania, oprócz tego, że są dla nich świetną zabawą, mają na celu edukację dzieci na temat świata przyrody.

Farby stworzone w wynajmowanym domku na Mazurach, które są naturalne do użytku dla dzieci

Możemy łatwo uzyskać dostęp i zobaczyć wiele rzeczy z recyklingu, których używamy na co dzień. Często jednak ignorujemy ich skład i miejsce pochodzenia. Nasze ubrania są często wykonane z włókien roślinnych, które były uprawiane przez człowieka. Z barwnikami jest podobnie. Błędnie uważamy, że są one produktem chemicznym stworzonym przez człowieka, mimo że możemy je łatwo uzyskać z materiałów występujących w naturze. Jeśli chcesz edukować swoje dzieci, jak wiele rzeczy, których używasz na co dzień, ma swój początek w naturze, możesz przygotować ekologiczne barwniki do wspólnego malowania.

Poznajcie las i poszukajcie kwiatowej łąki, na której możecie zebrać różne rośliny. Aby je zidentyfikować, zabierz ze sobą atlas roślin lub specjalistyczne oprogramowanie. To może pomóc Wam odkryć nowe gatunki i zebrać odpowiednie kwiaty, łodygi, źdźbła czy trawy do wykonania naturalnej farby. Aby skonstruować paletę kolorów, dobrze byłoby zdobyć wiele okazów tych gatunków:

  • Jaskier, nagietek, mniszek lekarski (milkweed) i kaczeniec to niektóre przykłady żółtej flory.
  • Czerwień można znaleźć w owocach czarnego bzu, owocach dzikiej róży i płatkach róż.
  • Bratek, dzwonek, malwa, żurawina i inne niebiesko-fioletowe rośliny.
  • Zielone wszystkie liście
  • Kompost, ziemia i węgiel drzewny mają ciemny lub brązowy kolor.

Przy ich zbieraniu należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich dzikich ziół i jagód, najlepiej dwukrotnie. Wiele szkodliwych roślin można pomylić ze sobą, ponieważ tak bardzo przypominają inne pospolite zioła.

Zebrane przedmioty możesz zmielić za pomocą moździerza i tłuczka. Powstałą pastę można nakładać jak np. farbę akwarelową. Druga metoda to przeciskanie jej przez sito i zagęszczanie powstałego soku klajstrem (klej z mąki). W efekcie powstaną ekologiczne farby do malowania o żywych, mocnych kolorach.

Uzyskane kolory możesz wykorzystać do malowania obrazów, ozdabiania laurek, robienia odcisków liści. Wystarczy namalować różne obiekty, a następnie obejrzeć delikatne elementy budowy liścia.

__________

Upewnij się, że…

Podczas ich zbierania, nie bierz więcej roślin lub kwiatów niż potrzebujesz. Porady dotyczące łączenia się z naturą znajdziesz w naszych książkach „Poradnik ekoturysty” i „Jak dbać o środowisko”.

__________

Zbuduj z dziećmi hotel dla owadów.

W hotelu dla owadów swoje jaja mogą złożyć różne owady, takie jak biedronki, dzikie pszczoły czy złotookowate. Dodatkowo przekształci to ogródek przy domku na wynajem w zapraszający dom dla owadów, dając Ci doskonałą okazję do edukacji dzieci w zakresie fascynującego świata owadów. Z pomocą kilku starannie dobranych materiałów możesz samodzielnie zbudować hotel dla owadów, dając możliwość zobaczenia ich w ich naturalnym środowisku.

Nasza strona „Jak zbudować hotel dla owadów” zawiera szczegółowe instrukcje krok po kroku.

Podsumowanie

Twoje dzieci z przyjemnością będą biegać i bawić się na łące lub w lesie, a maluchy nauczą się tam również wielu umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości. Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci rozumiały, jak cieszyć się przyrodą i ją chronić, powinieneś pomóc im w odpowiednim jej poznaniu. Możesz być pewien, że jeśli podejmiesz to działanie, będą nadal odpowiednio doceniać środowisko, a Ty będziesz w stanie zapewnić im wiele pięknych wspomnień z dzieciństwa.

 

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ