Atrakcje

Warmii i Mazur.

Interaktywna mapa. Warto zwiedzać jest dużo do zobaczenia.

Warmia i Mazury atrakcje na urlopie.

CO ZWIEDZAĆ

CO NAJLEPSZE

ZWIEDZAMY

Tumiany są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pięknego regionu Warmii i Mazur. Oto kilka atrakcji które warto zobaczyć w pobliżu :

kolorem niebieskim oznaczono przykładowe atrakcje Warmii i Mazur

kolorem fioletowym oznaczone przykładowe atrakcje dla dzieci

kolorem pomarańczowym przykładowe sklepy spożywcze w okolicy

kolorem różowym Camping Tumiany

Mapa okolicznych atrakcji Warmii i Mazur nie tylko dla dzieci

TYTANI PODRÓŻY

Warmia z dziećmi – co warto zwiedzić i atrakcje dla najmłodszych

Warmia to dla wielu odwiedzających wrota Mazur. Można się pomylić! Jest to ulubione miejsce na rodzinne wakacje ze względu na wielowiekową osobliwość kulturową i historyczną. Możesz uciec od stresu codziennego życia i w pełni zrelaksować się w tej wspaniałej scenerii lasów, łąk i pól, ozdobionych wieżyczkami ceglanych gotyckich katedr i poprzecinanych czystymi rzekami.

Warmia z dziećmi: Co wyróżnia ten region?

Na mapie polskich destynacji turystycznych Warmia jest wciąż nieco mało znana. Rodziny, które często podróżują, mogą na tym naprawdę skorzystać. Tutaj odpoczniesz z dala od zgiełku, a spędzanie czasu na łonie natury pozwoli ci się wyciszyć i wziąć głęboki oddech.

W miasteczkach i wioskach znajdują się atrakcyjne obiekty agroturystyczne, malownicze campingi i pola namiotowe, które zapewniają solidną infrastrukturę dla rodzin podróżujących z dziećmi.

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą sprzęt do pływania, ponieważ w okolicy znajdują się niezliczone zbiorniki wodne, które zapewniają możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Po sportowych szaleństwach można wybrać się na zwiedzanie warmińskich gotyckich zabytkowych miast lub skosztować lokalnej kuchni w miejscowej restauracji.

W Campingu Tumiany mamy do zaoferowania:

a wszystko to 20 km od Olsztyna.

Warmia oferuje aktywny wypoczynek dla całej rodziny.

Wybierz rodzaj wypoczynku, który pozwoli ci bliżej przyjrzeć się dzikim obszarom okolicy, jeśli chcesz zobaczyć bogate naturalne piękno Warmii i jej różnorodne krajobrazy z dziećmi.

Aktywności wodne

Warmia to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, od ogromnego Zalewu Wiślanego, rzekami wijącymi się przez łąki i lasy oraz wieloma jeziorami i stawami.

Warto rozważyć urozmaicenie wakacji w zależności od wieku dzieci:

 • spływ kajakowy rzeką Marózką lub akwenami, które obsługujemy w Campingu Tumiany: Rzeka Dadaj, Rzeka Pisa, Rzeka Łyna, Rzeka Wadąg, Jezioro Dadaj, Jezioro Tumiany, Jezioro Pisz, Jezioro Wadąg
 • rejs żeglarski po jeziorze Pluszne,
 • rejs do wędkowania jeziora Dadaj, Tumiany, Pisz i Wadąg
 • pływanie na SUP, kite lub windsurfingu po Zalewie Wiślanym
 • nurkowanie i obserwacja ryb pod wodą w jeziorze Redykajny koło Olsztyna
 • Wakeboarding w olsztyńskiej Zatoce Miłej
 • Pływanie i odpoczynek na publicznej plaży nad jeziorem Ukiel.

Wycieczki rowerowe

Zachęć członków swojej rodziny do zwiedzania regionu na dwóch kółkach w pogodny dzień. Wyrusz w drogę z wypożyczonym rowerem i, w razie potrzeby, fotelikiem lub przyczepką rowerową dla najmłodszych. Jedną z najbardziej malowniczych tras Warmii jest:

Łynostrada, która biegnie wzdłuż zakoli rzeki Łyny. Na jednodniową wycieczkę z dziećmi idealnie nadaje się około 66-kilometrowy odcinek z Olsztyna do Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego.

Wschodni Szlak Rowerowy: Na przykład 37-kilometrowy odcinek z Braniewa do Pieniężna, gdzie można wrócić pociągiem do miejsca startu.

Szlak kolejowy: prosty 30-kilometrowy szlak biegnący wzdłuż starego toru kolejowego między Ornetą a Lidzbarkiem Warmińskim.

Tumiany- Barczewo – Tumiany – Kierzbuń –Bartołty Wielkie – Odryty – Jedzbark – Mokiny – Sapuny –Rejczuchy – Barczewo.

Piesze wycieczki

Czy chciałbyś podzielić się swoją miłością do pieszych wędrówek z dzieckiem? Na Warmii można znaleźć wiele spokojnych, ale urzekających i atrakcyjnych szlaków długodystansowych. Warto wybrać się na długi spacer fragmentem jednego z poniższych szlaków:

 • Spacery po pobliskich lasach
 • Szlak Kopernikowski
 • Szlak Św. Alojzego Śliwy
 • Szlak Napoleona
 • Camino Polaco

Zabytki przyrody

Wycieczka na Warmię z rodziną to fantastyczna okazja do zaplanowania lekcji przyrody, w której każdy będzie mógł wziąć udział. Szczególnie nadają się do tego miejsca chronione w regionie warmińskim, m.in:

 • Co najmniej 70 rodzin bobrów przebywa na terenie rezerwatu Ostoja Bobrów o powierzchni 4000 ha, który znajduje się po obu brzegach rzeki Pasłęki. Warto zabrać dzieci na ścieżkę edukacyjną „Leśne prawdy”, która znajduje się nad Jeziorem Pierzchalskim w pobliżu gminy Chruściel.
 • W nieco mniejszym, ale niemniej atrakcyjnym Rezerwacie Doliny Rzeki Wałszy dzieci mogą dowiedzieć się wiele o lokalnych gatunkach drzew ze ścieżki dydaktycznej „Czarci Jar” i tablic informacyjnych. Ruiny zamku Pieniężnino to miejsce, w którym wszystko się zaczęło.
 • Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo to niepowtarzalne miejsce, które pozwala z bliska poznać wiele gatunków rodzimej fauny w ich naturalnym środowisku. Zwiedzając park, nie tylko uczymy się o przyrodzie, ale także wspieramy działania na rzecz ochrony i rehabilitacji dzikich zwierząt.

Inne warmińskie atrakcje przyjazne dzieciom obejmują:

 • Aquapark Pluski
 • Termy w Lidzbarku Warmińskim
 • Leśny Park Linowy w Olsztynie
 • Warmińsko-Mazurskie Arboretum Leśne Kudypy
 • Huta szkła w Olsztynku
 • Skansen w Olsztynku
 • Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie

Poznawanie dzikiej przyrody to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Przebywanie na świeżym powietrzu uczy doceniać środowisko i wszystkie jego stworzenia. Propozycje łatwych gier i zabaw, które można wykonywać zabierając dziecko na spacer na łono natury, można znaleźć w naszym przewodniku po obserwacji przyrody z dziećmi.

Wykorzystanie dotyku do odkrywania natury: od szlaku sensorycznego do małego zoo na polu kempingowym

 

Warmińskie atrakcje: podróż szlakiem Kopernika

Ruszył Ziemię i zatrzymał Słońce. Jeśli Twoje dzieci są już w szkole, prawdopodobnie słyszały o słynnym astronomie. Warmia to świetne miejsce, aby rozbudzić w dzieciach ciekawość Układem Słonecznym, gwiazdami, planetami i kosmosem oraz pokazać, jak ściśle życie Kopernika związane jest z historią regionu.

Frombork

Naukowiec spędził ponad 30 lat mieszkając na Wzgórzu Katedralnym, gdzie również został pochowany. Tak zwana Wieża Kopernika, w której astronom prowadził swoje badania, wciąż jest warta zobaczenia. Zobacz z dziećmi spektakularną trzynawową Archikatedrę Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, najwspanialszy kościół na Warmii. Następnie odwiedź Muzeum Mikołaja Kopernika, planetarium w Wieży Radziejowskiego lub Park Astronomiczny z obserwatorium astronomicznym na Górze Żurawiej, które znajdują się w pobliżu.

Braniewo

Jako poseł i dyplomata Kopernik często podróżował do najstarszego warmińskiego miasta. Gotycki kościół św. Katarzyny, Wieża Bramna średniowiecznego zamku biskupiego i ruiny murów miejskich to tylko niektóre z budowli świadczących o wybitnej historii miasta. Warto odwiedzić Muzeum Ziemi Braniewskiej, w którym znajdują się zarówno stałe, jak i jednorazowe eksponaty dotyczące Braniewa i jego okolic.

Pieniężno

Zamek Kapituły Warmińskiej, który do dziś stoi w pięknych ruinach nieopodal, był chętnie odwiedzany przez astronoma. Oprócz niego warto zobaczyć ruiny gotyckiego ratusza oraz XIV-wieczny kościół św. Piotra i Pawła. Autentyczne eksponaty z Papui Nowej Gwinei, Indonezji, Indii i Chin w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Towarzystwa Słowa Bożego bez wątpienia zachwycą najmłodszych zwiedzających.

Orneta

Miasto nie bez powodu nazywane jest architektoniczną perełką Warmii. Liczne tutejsze zabytki honorują epokę kopernikańską. Gotycki ratusz oraz kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty należą do najbardziej fascynujących.

Lidzbark Warmiński

Nastoletni Kopernik przyjął posadę w Lidzbarku jako lekarz i sekretarz swojego wuja Łukasza Watzenrodego w 1495 roku. Tutaj też przeprowadził swoje pierwsze badania astronomiczne. Zamek Biskupów Warmińskich i pouczające Muzeum Warmińskie to dwie obowiązkowe atrakcje. Wraz z pomnikiem astronoma, Ignacy Krasicki, inny znany Warmianin, jest uhonorowany na bulwarze nad brzegiem rzeki.

Dobre miasto

Wiele rodzin zakocha się w tym miejscu. Oprócz ruin średniowiecznych murów obronnych i uroczej Baszty Bocianiej można tu zobaczyć ciekawy skansen. W zrewitalizowanych domach na Starym Mieście odtworzono różne historyczne warsztaty rzemieślnicze, od krawieckich, szewskich i fotograficznych po fryzjerskie i piekarskie z częścią mieszkalną. Często można tu znaleźć intrygujące warsztaty, np. tkackie, koronkarskie czy garncarskie.

Dywity

Osada położona wzdłuż szlaku wcześniejszych podróży astronoma. Warto zobaczyć neogotycki kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który powstał na fundamentach średniowiecznej świątyni. Wyrafinowane obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą jest dumą pobliskiej szkoły podstawowej.

Olsztyn

Baw się dobrze w stolicy województwa. Zabierz dzieci na pokaz w Obserwatorium Astronomicznym lub wieczorny seans w Olsztyńskim Planetarium. Odwiedź Zamek Kapituły Warmińskiej i przespaceruj się po Starym Ratuszu, Kościele św. Wawrzyńca, Bazylice św. Jakuba Apostoła, Wysokiej Bramie i pozostałościach murów miejskich, aby zobaczyć inne gotyckie budowle miasta. Podróż kończy się wycieczką do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie można obejrzeć jedyny istniejący instrument astronomiczny wykonany przez Kopernika – wykres przedstawiający pozorny ruch Słońca w dniach równonocy wiosennej i jesiennej.

Inne przyjazne rodzinom miejsca na Warmii to m.in:

 • Gotycki zamek w Reszlu
 • Sanktuarium w Gietrzwałdzie
 • Stare Miasto i Brama Lidzbarska w Bisztynku
 • gotycki kościół św. Bartłomieja w Jezioranach
 • Park w mieście Barczewo
 • Barokowy pałac biskupi w Smolajnach.

Rok 2023 obchodzony jest na Warmii jako Rok Kopernika z okazji 550. rocznicy jego urodzin. W związku z tym w wielu gminach regionu zaplanowano kilka wydarzeń. Składają się na nie jarmarki, pikniki rodzinne, obserwacje gwiazd w plenerze, premiery muzyczne, prelekcje, koncerty i wystawy. Pełny harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie kopernik.warmia.mazury.pl/kalendarium.

Warmińskie wakacje to fantastyczny wybór na rodzinne wakacje.

Warmia oferuje wiele relaksujących zajęć dla Ciebie i Twoich dzieci. Miłośnicy sportu mogą wybrać się na spływ kajakowy licznymi rzekami lub na wycieczkę rowerową do Lidzbarka Warmińskiego, a osoby zainteresowane średniowieczną historią i legendami mogą wybrać się na szlak Mikołaja Kopernika.

Call Now ButtonZADZWOŃ