Przyroda oferuje nam różne możliwości odpoczynku od stresów dnia codziennego, czy to poprzez wędrówki po leśnych szlakach, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe czy wspinaczkę górską są dostępne na polu kempingowym.
Należy również pamiętać, że lasy, łąki i jeziora są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, a także spokojnym schronieniem dla ludzi. Dlatego utrzymanie środowiska jest kluczowe dla zachowania delikatnej równowagi ekosystemu. Najważniejsze wskazówki i rady, jak dbać o środowisko, odkryjesz w poniższym przewodniku.
Spis treści:
- Jak możemy chronić przyrodę nie tylko na polu kempingowym na Mazurach?
- Jak podróżować w sposób zrównoważony i zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne.
- Czy mogę zaparkować w lesie?
- Jak zachować się podczas spaceru po lesie porady z pola kempingowego Tumiany.
- Czy nocowanie w polskim lesie jest legalne?
- Co jest dozwolone, jeśli chodzi o zabieranie z lasu roślin, drzew i grzybów?
- Szanuj dzikie stworzenia, aby zachować przyrodę!
- Ognisko w lesie czy na polu kempingowym.
- Zabierz śmieci z lasu, aby chronić środowisko!
- Aktywny wypoczynek na polu kempingowym
- Wsiądź na rower i jedź po okolicy jak szalony.
- Podsumowanie nawyki na polu kempingowym na Mazurach
Jak możemy chronić przyrodę nie tylko na polu kempingowym na Mazurach?
Przed wyruszeniem na jakąkolwiek przygodę na świeżym powietrzu, zaleca się zapoznanie z lokalnymi przepisami. W zależności od lokalizacji różne rzeczy mogą być dozwolone lub zabronione. Z tego powodu warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami dotyczącymi ograniczeń i wyzwań, z którymi możesz się spotkać.
Jak podróżować w sposób zrównoważony i zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne.
Zanim zaczniesz wędrować, wspinać się lub biwakować na polu kempingowym, musisz znaleźć sposób, aby się tam dostać. W rezultacie możesz zacząć chronić środowisko od momentu opuszczenia domu. Jeśli możesz, sprawdź, czy możesz dotrzeć tam pieszo lub rowerem. Jeśli nie, a jest to trochę dłuższe, pomyśl o korzystaniu z transportu publicznego. Każda podróż, którą pominiesz samochodem lub samolotem, pomaga środowisku, zmniejszając Twój wpływ na środowisko.
Czy mogę zaparkować w lesie?
Bez pojazdu nie zawsze można wybrać się w plener. W tym przypadku należy pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad parkowania:
- Zaparkuj swój samochód w wyznaczonym miejscu.
- Na ogół po drogach leśnych mogą jeździć tylko osoby uprawnione, np. leśnicy.
- Nieuprawnione parkowanie w lesie może zakończyć się pożarem z powodu rozgrzania katalizatora lub katastrofalnym zniszczeniem ściółki leśnej z powodu wycieków płynów eksploatacyjnych.
Jak zachować się podczas spaceru po lesie porady z pola kempingowego Tumiany.
Większość szlaków w lesie możesz pokonać podczas spaceru. Należy jednak dołożyć starań, aby nie uszkodzić żadnej ściółki roślinnej lub zwierzęcej. Przestrzeganie lokalnych przepisów może być wymagane podczas opuszczania zatwierdzonych szlaków w rezerwatach przyrody i parkach narodowych.
Czy nocowanie w polskim lesie jest legalne?
Nocleg w leśnym plenerze jest istotnym elementem przygód wielu piechurów i wspinaczy. Nawet niektóre style wędrówek, jak trekking, wymagają od wędrowców znalezienia schronienia poza ustalonymi schroniskami i kwaterami. Nie wszędzie jednak można zatrzymać przyczepę kempingową lub rozbić namiot na noc.
- Poza terenami dopuszczonymi przez nadleśnictwo, biwakowanie w lesie lub spanie tylko w śpiworze bez namiotu jest w Polsce zabronione.
- Biwakowanie pod namiotem jest dozwolone w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych.
- Dla osób, które po raz pierwszy wybierają się na wędrówkę, dobrym wyborem są pola namiotowe, na których za niewielką cenę można rozbić namiot. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie miejsca z wyprzedzeniem, gdy planujemy wakacje w połowie sezonu, ponieważ nie ma zbyt wielu dostępnych pól namiotowych.
Od 2019 roku istnieje dodatkowo 41 miejsc ze specjalnymi oznaczeniami dla bushcraftu i survivalu, gdzie wolno spędzić noc w lesie. Kamper może być zaparkowany wszędzie tam, gdzie jest wolne miejsce, ponieważ w świetle polskiego prawa jest traktowany jako samochód osobowy. Natomiast przyczepa kempingowa może być zaparkowana tylko na określonych parkingach.
Co jest dozwolone, jeśli chodzi o zabieranie z lasu roślin, drzew i grzybów?
Turyści często są zachęcani do zbierania i próbowania żywych owoców rosnących w runie leśnym. Podobnie jak kwiaty czy grzyby, obiekty te aż proszą się, aby je wybrać i zanieść do domu. Nie możemy tak po prostu wybrać flory, która tak kunsztownie upiększa nasze lasy. Zasady w tym zakresie reguluje ochrona lasu.
Ustawa o ochronie przyrody i rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej roślin regulują, jak należy postępować z dzikimi roślinami i grzybami w zakresie ochrony gatunkowej. Warunki ustawy mówią m.in. o tym, że chcąc zerwać rośliny chronione, trzeba mieć specjalne zezwolenie. Wiele gatunków, w tym borówki, jeżyny, maliny i żurawiny, nie jest jednak chronionych. Jeśli zbierzesz więcej niż potrzebujesz na własny użytek, pracownik Służby Leśnej może ukarać Cię za uszkodzenie mienia należącego do Skarbu Państwa. Dodatkowo podczas zbierania owoców pamiętaj, aby nie naruszać roślinności i nie zgrabiać ściółki. Aby nie uszkodzić grzybni, wybieraj grzyby ręcznie, a miejsca po nich przykryj mchem lub ściółką leśną. Przed wybraniem się na grzybobranie sprawdź, jakich grzybów nie możesz zbierać. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów znajduje się lista gatunków, które są całkowicie lub częściowo chronione. Możliwe więc, że ulubiony maślak trydencki, gąska pomarańczowa czy opieńka torfowiskowa nie znajdą się już na Twoim kuchennym stole.
Różnorodne ograniczenia dotyczą także eksploatacji innych zasobów leśnych. Okazuje się na przykład, że zbieranie szyszek, mchu czy ściółki podlega 250-złotowemu mandatowi lub upomnieniu. Tak samo zabronione jest zabieranie leżącego w lesie drewna lub gałązek, gdyż mogą one stanowić własność Skarbu Państwa i być dostępne do wykorzystania przez administrację regionalnego nadleśnictwa.
Nie ma wyjątku w przypadku kwiatów polnych. Tych nie wolno beztrosko zbierać, podobnie jak owoców czy grzybów. Przed wejściem do lasu lub na łąkę zapoznaj się z najnowszą listą gatunków ściśle chronionych. Chcąc uprawiać w przydomowym ogródku wszechobecny dzwonek brodaty lub goryczkę bezłodygową, można wystąpić o zezwolenie do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub po prostu kupić sadzonkę lub nasiona od zarejestrowanego sprzedawcy. Dzięki temu możesz cieszyć się uprawą tych roślin w swoim ogrodzie praktycznie bez żadnych ograniczeń na własny użytek. Zabronione jest jedynie samodzielne uprawianie ich w warunkach naturalnych oraz wykorzystywanie sadzonek w celach zarobkowych.
Szanuj dzikie stworzenia, aby zachować przyrodę!
Podczas pobytu na polu kempingowym warto jako lekturę przeczytać parę wskazówek jak najbezpieczniej funkcjonować na leśnych wędrówkach. Spacerując po lesie, trudno nie natknąć się na dzikie stworzenia. Ponieważ jest to miejsce ich życia, mamy obowiązek traktować je z szacunkiem. Aby nie przeszkadzać innym, zawsze zachowuj spokój podczas zwiedzania lasu. Nie stosując się do tych wskazówek, narażasz zwierzęta na stres, który może zmienić ich zachowanie i styl codziennych czynności. Dodatkowo, ponieważ naturalną reakcją zwierząt na obecność człowieka jest ucieczka, mogą one nawet opuścić swoje dotychczasowe siedlisko. Dlatego unikaj projektowania tras wędrówek przez łąki i pola z gęstą roślinnością. Dodatkowo, jeśli planujesz piknik, bądź świadomy, że w okolicy znajdują się potencjalne gniazda lub nory. W razie czego, pamiętaj, aby wybrać inne miejsce do odpoczynku.
Podobnie, zabranie swojego pupila na spacer może nie być najmądrzejszym posunięciem. Nie zapomnij zabrać ze sobą smyczy, jeśli zabierasz swojego pupila na wędrówkę. Pies często będzie chciał ścigać biegnące zwierzę, gdy je zobaczy. Dodatkowo Służba Leśna może wystawić ostrzeżenie lub, w najgorszym przypadku, mandat za zabranie na spacer po lesie zwierzęcia bez uwięzi.
Zachowaj dodatkowe środki ostrożności, szczególnie zimą i w okresie godowym (od kwietnia do czerwca). Zwierzęta w tym czasie są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo i czasami agresywne ze względu na naturalny odruch obronny. Zobacz nasz artykuł „Dzikie zwierzęta na szlaku na Mazurach”, aby zrozumieć, jak postępować podczas interakcji z mieszkańcami lasu.
Ognisko w lesie czy na polu kempingowym.
Bezsprzecznie jednym z najbardziej lubianych letnich hobby na świeżym powietrzu i polach kempingowych jest grillowanie. Jednak nie wszyscy przestrzegają przepisów BHP i są świadomi wymogów prawnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej. W 2019 roku w całej Polsce doszło do 3212 pożarów lasów i aż 55900 pożarów traw na nieużytkach, co stanowi ponad 36% wszystkich pożarów w kraju – wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Dlatego należy pamiętać, że na terenach leśnych obowiązuje całkowity zakaz rozpalania otwartego ognia. Tylko w niektórych miejscach dozwolone są ogniska. To zastrzeżenie dotyczy również palenia tytoniu, które jest dozwolone poza określonym obszarem tylko za wyraźną zgodą właściciela lasu lub leśniczego. Z ustawy o lasach dowiedzą się Państwo również, że ogniska można rozpalać tylko w odległości co najmniej 100 metrów od granicy lasu lub od wysypisk śmieci, które często zawierają materiały palne. W rezerwatach przyrody i parkach narodowych to ograniczenie również obowiązuje.
Zabierz śmieci z lasu, aby chronić środowisko!
Nie tylko rośliny są zagrożone z powodu postępującej degradacji środowiska. Dzikie zwierzęta mogą zahaczyć głową o metalowe puszki lub zaplątać się w plastikowe reklamówki. Zbierając punktowe śmieci z lasu, możemy zapobiec ich losowi. Oto kilka propozycji na obniżenie lub całkowite zaprzestanie produkcji śmieci:
- Korzystaj z butelek nadających się do recyklingu.
- Używaj toreb wielokrotnego użytku do transportu owoców i warzyw, które kupujesz luzem.
- Produkty na wynos powinny być umieszczane w pudełkach śniadaniowych.
- Warto mieć pod ręką bawełnianą torbę.
- W swoich elektronicznych gadżetach używaj akumulatorków, a nie wyrzucanych baterii.
- Korzystaj z biletów, które są cyfrowe.
Całkowite zaprzestanie produkcji śmieci nie zawsze jest wykonalne. Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla porzucania ich w lesie. W porównaniu z tym, co nosisz, worek na odpady nie zajmuje wiele miejsca w plecaku, a puste opakowanie jest bezsprzecznie lżejsze. Parkingi w lasach mają wystarczającą ilość śmietników, abyśmy mogli tam wrzucić swoje śmieci.
Wędkowanie to kolejne wciągające zajęcie. Przed zaplanowaniem weekendu wędkarskiego dowiedz się jednak, od kogo potrzebujesz pozwolenia na wędkowanie. Pomocą może służyć Państwowe Gospodarstwo Leśne lub lokalne nadleśnictwo, a także właściciel lasu, którym może być osoba prywatna. Aktywnie wypoczywaj pamiętając o otoczeniu.
Aktywny wypoczynek na polu kempingowym
Przyroda zapewnia nam nie tylko miejsce do wypoczynku, ale także wiele możliwości uczestniczenia w różnych aktywnościach. Młodzież najbardziej kusi wspinanie się na drzewa. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to dozwolone, a ułamek sekundy nieuwagi może mieć katastrofalne skutki. W miarę możliwości unikajcie starych drzew, ponieważ często są one chronione. Dodatkowo trzymaj się z dala od drzew, na których znajdują się gniazda ptaków. Wyjazd do parku linowego lub najbliższej ścianki wspinaczkowej z miłośnikiem wspinaczki, mimo wszystko, będzie najbezpieczniejszą opcją dla małych dzieci i mieszkańców lasu.
Wsiądź na rower i jedź po okolicy jak szalony.
Podczas jazdy na rowerze mamy wiele możliwości łączenia się z przyrodą. Mimo to warto pamiętać o kilku wskazówkach wybierając się na przygodę z rowerem górskim wprost z pola kempingowego:
- Podróżuj tylko po wyznaczonych szlakach!
- Nie zostawiaj śladów! Należy stosować minimalną drogę hamowania, gdy koła są zablokowane.
- Kontroluj swój rower przez cały czas! Dostosuj swoje tempo do okoliczności.
- Zwracaj uwagę na innych podróżujących! Podczas wyprzedzania zwolnij.
- Szanuj królestwo zwierząt! Jeszcze zanim zrobi się ciemno, opuść ich dom.
- Twórz inteligentne plany! Weź pod uwagę odzież ochronną, jedzenie i podstawowe narzędzia.
Podsumowanie nawyki na polu kempingowym na Mazurach
Nasze małe poświęcenia mają bardzo korzystny wpływ na środowisko na polu kempingowym na Mazurach. Już przez przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomagamy w ochronie przyrody. Wyrabianie nawyku ograniczania ilości śmieci może pomóc nie tylko otaczającej nas faunie i florze, ale także nam samym, ponieważ możemy cieszyć się wypoczynkiem w czystym środowisku. W lesie zamieszkują liczne rośliny i zwierzęta, a niszcząc je, nieuchronnie zaburzamy cały ekosystem. Dlatego warto podjąć tych kilka środków ostrożności, aby zabezpieczyć nasze wspólne dobro.