Ecocamping: realna opcja dla ekowakacji na polu kempingowym

To nie przypadek, że ludzie, którzy lubią podróżować z przyczepą kempingową, są często bardziej wrażliwi na cud natury i potrzebę ochrony przyrody nie tylko na campingach i polach namiotowych. Urlopowicze stają się bardziej wrażliwi na przyrodę i przypominają sobie, jak delikatne mogą być ekosystemy lasów, gór, jezior i łąk, tylko dlatego, że w nich przebywają. Jazda kamperem i podziwianie wspaniałej scenerii służy tylko wzmocnieniu tej idei. Jeśli martwisz się o środowisko, powinieneś zorganizować swoją podróż tak, aby zminimalizować swój ślad węglowy i zrelaksować się w bezodpadowym stylu życia. Należy przy tym pamiętać, że planowanie podróży na camping lub pole namiotowe i odpowiedzialne pakowanie zaczyna się w domu.

Spis treści:

Zanim dotrzesz na pole kempingowe – efektywne prowadzenie przyczepy lub kampera.

Podczas podróży kamperem, im mniej paliwa zużyjesz, tym lepiej dla środowiska i… Twojego portfela! Z tego powodu lekkie pakowanie się na wakacje opłaca się na dwa sposoby. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co spakować na kemping, a bez czego możesz się obejść.

__________

Wskazówka:

Nie możesz wyobrazić sobie wycieczki gdziekolwiek indziej niż na camping lub pole namiotowe? Czy lubisz zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak jazda na rowerze, wędrówki i sport? W naszym przewodniku na temat ochrony środowiska podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu doradzamy, jak stać się świadomym ekologicznie turystą.

__________

Jak oszczędzać benzynę dzięki eko-podróżom na kemping.

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zasady, że w ładunku kampera powinny znajdować się tylko rzeczy niezbędne. Staraj się przewozić jak najmniejszy ciężar, każdy kilogram zwiększa emisję dwutlenku węgla podczas podróży. Używaj wypróbowanych metod, gdy tylko jest to możliwe, takich jak:

 • Dodawaj do zbiornika tylko tyle świeżej wody, aby starczyło Ci na czas podróży. Kiedy dotrzesz na miejsce i zatrzymasz się na chwilę na kempingu, wlej ją do pełna.
 • Przed wyjazdem na kolejną wyprawę opróżnij zbiornik z brudną wodą, aby nie dodawać dodatkowego balastu.
 • Zachęć wszystkich, którzy do Ciebie dołączają, do rozsądnego pakowania. Na polach kempingowych często można skorzystać z pralki i linek do ubrań. Z tego powodu nie jest wskazane zabieranie zbyt wielu dodatkowych ubrań, ręczników, prześcieradeł czy ścierek do prania. Podobnie jest z zapasami żywności. Dodatkowo, robiąc zakupy i korzystając z małej gastronomii na miejscu, wspomożesz lokalną gospodarkę odwiedzanego obszaru.

Pole kempingowe

Wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy: minimalizacja spalania

Poniższe wskazówki są automatycznie przestrzegane przez każdego kierowcę pojazdu osobowego, który dba o środowisko i ma świadomość, jak na co dzień ograniczyć zużycie paliwa. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć, że ergonomiczna jazda ma jeszcze większy wpływ na środowisko podczas eksploatacji kampera lub przyczepy kempingowej, choćby ze względu na zwiększone rozmiary i masę pojazdów. W związku z tym należy pamiętać o następujących radach jadąc na pole kempingowe:

 • Poruszaj się wolniejszym tempem. Jak najszybciej zmień bieg na wyższy. Jeśli musisz czasem hamować, zwalniać lub mimo wszystko zatrzymać się, nie dolewaj benzyny.
 • W zależności od typu pojazdu, za najbardziej ergonomiczną prędkość uważa się 80 do 90 km/h.
 • Staraj się utrzymywać stałe tempo. Nagłe wyprzedzanie, przyspieszanie i hamowanie w kamperach zużywa o wiele więcej benzyny niż w samochodach osobowych. Jednak sama jazda jest mniej stresująca zarówno dla kierowcy jak i pasażerów.
 • Podczas dłuższego postoju (np. w ruchu ulicznym lub przed szlabanem kolejowym) należy wyłączyć silnik.
 • Przed wyjazdem na wakacje sprawdź i wyreguluj ciśnienie w oponach. Odpowiednio napompowane opony zapewniają płynną jazdę po drodze, co przekłada się na znaczne oszczędności paliwa.
 • Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest rzeczywiście gorąco. W pozostałe dni otwórz okna, aby wpuścić do samochodu świeże powietrze, gdy tylko pozwoli na to Twoja prędkość. Oczywiście sprawdź, czy nikt nie siedzi bezpośrednio w przeciągu.

Unikaj używania kampera podczas zwiedzania regionu i jednodniowych wycieczek na rzecz rowerów lub transportu publicznego. Zaoszczędzi Ci to kłopotów ze znalezieniem parkingu dla kampera w mieście, da Ci niezły trening lub pozwoli bezpośrednio doświadczyć lokalnej kultury.

Pole kempingowe i camping zero west: biwakowanie przyjazne dla środowiska

Urlopowicze dbający o środowisko żyją zgodnie z mantrą „Weź tylko wspomnienia, zostaw tylko ślady swoich stóp”. Umieść ideę zmniejszania śmieci do użytku podczas wakacji, jeśli jesteś już z nią zaznajomiony. Masz już myśl, ale nie jesteś do końca pewien, jak się do niej ustosunkować. Poniższe porady będą pomocne podczas podróży kamperem:

 1. Wybieraj detergenty i rozwiązania higieniczne, które są przyjazne dla środowiska na polach kempingowych.

Staraj się starannie wybierać kosmetyki i środki czystości z wolnymi od chemii, naturalnymi składnikami, które są również bezpieczne dla środowiska i Twojej skóry, uważnie czytając ich listy składników:

 • szampony w plastikowych butelkach i mydła w kostkach wykonane z naturalnych olejów roślinnych w przeciwieństwie do żeli
 • naturalne kosmetyki pozbawione mikroplastiku, silikonów, parabenów i chemicznych dodatków
 • zamiast silnych detergentów do prania używaj płatków mydlanych
 • produkty do sprzątania, które nie zawierają formaldehydu, fosforanów i szkodliwych zapachów

Nawet przyjazne środowisku mydła i detergenty nie powinny być używane w pobliżu źródeł wody. Po praniu z użyciem biodegradowalnych detergentów, odprowadzaj szarą wodę w wyznaczonym miejscu na campingu, a nie do jeziora lub rzeki.

  1. 2. Przyjazne dla środowiska urządzenia sanitarne i toalety

Wytyczne są proste: używaj tylko określonych miejsc do opróżniania toalety kempingowej. Użyj tej samej procedury, aby pozbyć się wszelkich resztek ścieków z kampera lub przyczepy kempingowej. Dowiedz się o możliwych alternatywach dla chemicznych dodatków do toalet kempingowych. Przyjazne dla środowiska przedmioty zyskują na popularności, takie jak biodegradowalne płyny i tabletki mikrobiologiczne.

Zero west unikaj używania plastikowych i jednorazowych przedmiotów podczas podróży.

Prosta korekta może sprawić znaczącą różnicę. Wymień niedrogie, wyrzucane przedmioty na długotrwałe, wielokrotnego użytku alternatywy, a zmniejszysz swoje śmieci o ponad połowę! Twój kamper musi mieć:

 • Wymień jednorazowe sztućce na opcje z drewna lub stali nierdzewnej.
 • Zamiast papierowych talerzy użyj bambusowych lub metalowych czy ceramicznych.
 • Użyj słoików i weków zamiast folii do przechowywania żywności.
 • Używaj butelek na wodę wielokrotnego użytku zamiast multipaków wody mineralnej wykonanych z plastiku.
 • Staraj się jak najbardziej zminimalizować odpady również na polu kempingowym i campingu. Jeśli nie da się temu zapobiec, zadbaj o to, by Twoje śmieci były zawsze odpowiednio posegregowane.

__________

Wskazówka:

Dla każdego, kto lubi brać eko-wakacje w mobilnym domu, inwestycja w specjalistyczne panele słoneczne do kampera lub przyczepy kempingowej może być korzystna. Szczególnie dla osób, które często jeżdżą na kempingi i pola namiotowe w ciepłych, południowych krajach, to się opłaca. ale nie tylko! Aby wybrać system, który najlepiej spełni Twoje wymagania, skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

__________

Zamiast stale kupować nowe towary, staraj się pożyczać, naprawiać i dzielić jak najwięcej.

Styl życia zero waste obejmuje konserwację sprzętu, pożyczanie i dzielenie się. Być może w Twojej rodzinie lub grupie społecznej są inni fani karawaningu. Brawo! Zaplanuj zakup czegoś, czym będziesz mógł się z nimi podzielić wyjeżdżając na pole kempingowe. Mogą to być rzeczy takie jak lodówka kempingowa, namioty, składane krzesła, hamaki lub wysokiej jakości sprzęt do gotowania. Możesz zaoszczędzić pieniądze i rzadkie zasoby naturalne używane do produkcji tych rzeczy, wymieniając swój sprzęt na długość podróży. Jeśli twoje wakacje nie pokrywają się ze sobą, ta technika jest niezwykle skuteczna. A w takim przypadku co? Można zatem podzielić się wspólnie posiadanym sprzętem, rezerwując jednocześnie resztę w specjalistycznych wypożyczalniach turystycznych lub kupując je używane.

Podsumowanie eco-wakacji na campingu i polu namiotowym.

Jesteś oddany życiu w sposób zrównoważony? Z kilkoma skromnymi zmianami organizacyjnymi, możesz zaplanować eko-wakacje na polu kempingowym  i obniżyć wpływ węgla na swoją podróż. Istnieją inne metody podróżowania w sposób bardziej zrównoważony, takie jak wybór kempingu przyjaznego ekologii, praktykowanie ergonomicznej jazdy i zaopatrzenie przyczepy w przedmioty wielokrotnego użytku. Pamiętaj, że styl życia bez odpadów jest czymś więcej niż tylko trendem, kiedy to osiągasz. Podróżowanie w sposób zrównoważony to twój własny wkład w walkę z globalnym ociepleniem i ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń.

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ