Cale podroży na pole biwakowe

Nie lubisz tłumów i hałasu, a jednocześnie wzdrygasz się, gdy jesteś świadkiem szkód, jakie masowa turystyka wyrządza w najbardziej oszałamiających miejscach na świecie? Czy chciałbyś podróżować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska? Co to jednak oznacza? Turystyka alternatywna, powszechnie określana mianem „miękkiej”. To praktyka organizowania podróży w taki sposób, aby miała ona jak najmniejszy negatywny wpływ na życie mieszkańców i środowisko odwiedzanych miejsc. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ekologiczne wakacje nie kosztują dużo pieniędzy ani wysiłku. Jedną z propozycji jest pole biwakowe nad jeziorem Pisz w Campingu Tumiany. Twoje nawyki związane z podróżowaniem mogą ulec pewnej poprawie, aby pomóc w ochronie zasobów naturalnych naszej planety. W tym poście przedstawiamy sugestie, jak przejść do bardziej etycznych podróży, od obniżenia wpływu na emisję dwutlenku węgla po odpowiedzialne zakupy pamiątek.

Angażowanie się w aktywności na świeżym powietrzu na polu biwakowym

Kiedy po raz pierwszy znajdziesz się w nowym miejscu, jesteś naprawdę ciekawy świata i chcesz zobaczyć i zrobić jak najwięcej w krótkim czasie. Tym razem postaw na jakość, a nie na ilość. Rozważ odkrywanie okolicy pola biwakowego w okolicy Olsztyna regionu Warmii i Mazur z perspektywy mieszkańców, zamiast sprawdzać atrakcje jedna po drugiej. Dodatkowo, będziesz w stanie podziwiać widoki znacznie bardziej swobodnie, korzystając z przyjaznych dla środowiska środków transportu niż zza kierownicy samochodu:

 • Korzystaj z transportu publicznego, aby pokonywać duże odległości w miejscu, w którym spędzasz wakacje, w tym z autobusów, tramwajów, metra i pociągów.
 • Rozważ wypożyczenie roweru, jeśli cenisz sobie zdolność adaptacji i odrobinę ruchu. Dzięki temu emisja spalin będzie zerowa. Czy zamierzasz podróżować dalej lub przez trudniejszy teren? Doskonałym kompromisem w tym przypadku byłoby wypożyczenie roweru elektrycznego.
 • Ponadto angażowanie się w jakąkolwiek aktywność na świeżym powietrzu na polu biwakowym może pomóc ci dowiedzieć się więcej o odwiedzanej lokalizacji i jej ekosystemach. Istnieją różne sposoby na połączenie się z naturą podczas wakacji, od krótkiego spaceru po wielogodzinną podróż. Weź pod uwagę następujące porady podczas organizowania zajęć na świeżym powietrzu:
 • Wybierz sporty, które są ekologicznie korzystne. Rozważ spływ kajakowy po jeziorze zamiast jazdy na nartach wodnych, nartach wodnych lub pływania łódką podczas spędzania tam dnia.
 • Dołącz do lokalnego przewodnika podczas wędrówki. W ten sposób nie tylko unikniesz zgubienia się w trudnym terenie, ale także zdobędziesz wiedzę z pierwszej ręki na temat interesujących faktów ekologicznych i lepiej zrozumiesz współzależności ekosystemu, który widzisz.

Nie zostawiaj śladów swojej obecności w świecie przyrody, unikaj zrywania roślin lub zabierania ze sobą muszli, kamieni lub piasku.
Unikaj odwiedzania miejsc turystycznych, w których znajdują się zwierzęta. W większości przypadków dobro podopiecznych ich właścicieli jest zaniedbywane ze względu na ich potrzebę zysku finansowego, a ich warunki życia są często opłakane. Jeśli chcesz zrobić coś pozytywnego dla lokalnych zwierząt, wesprzyj swój pobliski park narodowy lub rezerwat przyrody.

Zrównoważone wakacje: oszczędzaj wodę i energię na polu biwakowym

Mądre korzystanie z zasobów naturalnych jest kluczowym elementem ekoturystyki. Wielu gości uważa, że zapłacili już za media podczas pobytu w hotelu lub pensjonacie, więc nie ma znaczenia, ile zużywają. Taka strategia jest jednak wysoce oportunistyczna i lekceważy dobro środowiska. Wakacje na polu biwakowym nie powinny być wykorzystywane jako wymówka do rozluźnienia zasad. Wręcz przeciwnie, kiedy jesteś gościem w nowym miejscu, postępuj odpowiedzialnie, tak jak w domu. Dlatego:

 • Codziennie bierz prysznic zamiast kąpieli. Staraj się, aby trwało to krótko, a jeśli możesz, zakręcaj wodę podczas mycia.
 • Unikaj pozostawiania bieżącej wody podczas mycia zębów lub wykonywania innych niepotrzebnych czynności.
 • Przed czyszczeniem lub włożeniem ręcznika z powrotem do prania, używaj go dłużej niż jeden dzień.
 • Rozsądnie korzystaj z wentylatorów i klimatyzacji. Za każdym razem zastanów się, czy włączenie tych urządzeń jest naprawdę konieczne. Upewnij się, że wszelkie systemy klimatyzacji w pomieszczeniach są wyłączane za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie.

Jeszcze przed wyjazdem sprawdź, czy miejsce, do którego chcesz się udać, znajduje się na liście regionów, które borykają się z niedoborem wody. Ponieważ liczne obiekty, takie jak hotele all-inclusive, aquaparki i pola golfowe wymagają nadmiernej ilości zasobów, agresywna ekspansja turystyki masowej w takich miejscach może mieć poważne skutki. Upewnij się, że wybierzesz inną lokalizację, jeśli chcesz doświadczyć atrakcji porównywalnych do tych, które tam są.

Chcesz wybrać się w podróż bardziej przyjazną dla środowiska? Pomyśl o wakacjach we własnym kraju lub regionie na polu biwakowym. Możesz zaoszczędzić zasoby naturalne i czas potrzebny na podróż do bardziej odległych miejsc, przyglądając się swojemu podwórku i organizując ciekawe mikroprzygody w swojej okolicy.
Unikanie śmieci podczas podróży jest przyjazne dla środowiska.

Pole biwakowy nad jeziorem Pisz. Mazury lubią to!

Małe butelki z wodą, zapakowana żywność, broszury i broszury oraz plastikowe torby z pamiątkami – po dniu spędzonym na wakacjach nie będziesz nawet świadomy, że masz na koncie całą torbę śmieci. Czy naprawdę musi tak być? Aby przestawić się na bardziej przyjazne dla środowiska przedmioty i opakowania, wypróbuj niektóre z poniższych sugestii:

 • W swoim bagażu umieść butelki na wodę wielokrotnego użytku wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej. W większości krajów europejskich picie wody z kranu jest całkowicie bezpieczne. Przed wyjazdem sprawdź, czy dotyczy to również wybranego przez Ciebie miejsca.
 • Jeśli woda z kranu w kraju, który odwiedzasz, nie nadaje się do spożycia, zaopatrz się w wodę zapakowaną w jak największy pojemnik, abyś mógł przelać ją do podręcznego bidonu. Zmniejszy to ilość plastikowych odpadów wytwarzanych przez kilka małych butelek.
 • Zawsze miej pod ręką kilka mniejszych toreb, a także płócienną torbę. W wielu przypadkach towary są często pakowane w cienkie plastikowe torby, zwłaszcza w małych sklepach z pamiątkami. W takiej sytuacji możesz z szacunkiem odmówić i schować drobne towary do płóciennej torby.

Bez zastanowienia często chwytamy setki darmowych broszur, broszur i map i wyrzucamy je po tym, jak prawie ich nie używamy. Nauka korzystania z cyfrowych map, aplikacji i przewodników jest zdrowsza dla środowiska. Dodatkowo zajmują one mniej miejsca w walizce.

Alternatywne podróże: pamiątki z pola biwakowego.

Prędzej czy później, szukając idealnej pamiątki z wakacji na polu namiotowym dla siebie lub bliskiej osoby, natkniesz się na kiosk wypełniony tanimi plastikowymi pamiątkami. Można je kupić w dowolnym miejscu turystycznym na świecie. Omijaj je szerokim łukiem, ponieważ większość z tych produktów została wyprodukowana na drugim końcu świata przy użyciu materiałów niskiej jakości i często z naruszeniem zasad sprawiedliwego handlu. Wybierając pamiątki, pamiętaj o poniższych wskazówkach, aby uniknąć tych pułapek:

 • Kupuj towary wytworzone lokalnie. W ten sposób pomożesz lokalnym producentom i ich pracownikom. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapytaj sprzedawców o procedurę produkcji i użyte materiały.
 • Zwykłe przedmioty sprawdzają się lepiej jako pamiątki niż ozdobne bombki. Ręcznie malowana ceramiczna filiżanka czy drewniana miska z certyfikatem FSC będą ci towarzyszyć każdego dnia, nieustannie przypominając o beztroskim nastroju wakacji.
 • Możesz przywieźć ze sobą charakterystyczne smaki i zapachy okolicy, kupując jadalne pamiątki, w tym mieszanki przypraw, suszone owoce, marynowane warzywa, słodycze, wina i oleje.
 • Innym świetnym wyborem są naturalne kosmetyki z lokalnie wytwarzanymi lub pozyskiwanymi składnikami aktywnymi. W miarę możliwości wybieraj produkty zawierające składniki pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Społeczne i ekonomiczne korzyści zrównoważonego podróżowania

Turystyka alternatywna ma cele wykraczające poza ochronę środowiska i klimatu. Ponadto niektórzy podróżujący w ten sposób chcą celowo zwalczać nierówności społeczne i ekonomiczne. W rzeczywistości wiąże się to z podejmowaniem decyzji, które promują rozwój regionu i dobrobyt jego mieszkańców, zamiast eskalować istniejące konflikty. Jednocześnie alternatywny turysta upewnia się, że jego obecność w jak najmniejszym stopniu zakłóca lokalną kulturę i stara się dopasować do lokalnej kultury. Wypróbuj jedną z poniższych opcji, jeśli chcesz przyczynić się do bardziej przyjaznych dla środowiska podróży:

 • Spędzanie nocy w lokalnych skromnych hotelach, pensjonatach lub polach biwakowych. W przeciwieństwie do sieci hotelowych, mniejsze przedsiębiorstwa noclegowe mają silniejszą pozycję ekonomiczną w okolicy. Promują lokalnych usługodawców, kupują towary od innych właścicieli okolicznych firm i zatrudniają miejscowych.
 • Wspieraj regionalny handel i kuchnię. Robiąc to, pomagasz lokalnej gospodarce, a jednocześnie zbierasz rzeczywiste doświadczenia. Dotyczy to zarówno zakupów żywności, jak i prezentów, takich jak kosmetyki i bibeloty. Będziesz mile zaskoczony, jeśli spróbujesz nowych smaków w okolicznych tawernach, zamiast polegać na znanych restauracjach z całego świata. Kto wie, być może Twoje zrównoważone wakacje będą naznaczone kulinarnymi wyczynami!
 • Szanuj przedstawicieli lokalnej kultury. Poznaj tradycje miejsca, do którego się wybierasz i najczęstsze błędy popełniane przez odwiedzających jeszcze przed wyjazdem. Odwiedzając miejsca kultu, takie jak kościoły, katedry, meczety, sanktuaria, klasztory, meczety i inne świątynie, ważne jest, aby zachować pewną świadomość kulturową.
 • Nigdy nie rób zdjęć tubylcom bez ich zgody. Ludzie, którzy pracują lub prowadzą normalne życie, zwykle nie chcą być fotografowani przez osoby z zewnątrz. Dlatego zawsze należy delikatnie poprosić o pozwolenie i zaakceptować je w przypadku odmowy.

Naucz się podstawowych słów i zwrotów w dialekcie lub lokalnym języku. Chociaż angielski jest powszechnie używany w obszarach turystycznych, miejscowi bez wątpienia docenią twoje wysiłki i będą wdzięczni, że szanujesz ich wyjątkowość kulturową.

Pole biwakowe na Mazurach poznaj naszą gościnność

Czy chcesz podróżować w sposób zrównoważony, aby rzeczywiście to zapamiętać? Odważ się nawiązać rozmowę z ludźmi na ulicy i zasięgnij ich porady na temat miejsc do odwiedzenia lub dziwacznych barów. Możesz nie zgadzać się ze wszystkimi ich zaleceniami, ale na pewno dowiesz się o miejscach, które nie są na zwykłej ścieżce.
Znalezienie hoteli, pensjonatów i pól biwakowych, które przestrzegają wytycznych środowiskowych, staje się coraz łatwiejsze. Obszary te silnie dbają o sprawiedliwość społeczną i problemy związane ze zmianami klimatu. Nie zapomnij opublikować żadnych prawdziwych perełek, które znajdziesz podczas podróży! Napisz pozytywną recenzję swojego ekologicznego zakwaterowania, aby zainspirować innych turystów do wyboru ekologicznie odpowiedzialnych wakacji.

Odkrywanie innych kultur, narodów i ekosystemów jest bardzo satysfakcjonujące. Możesz zmniejszyć wpływ podróży na środowisko, przestrzegając zasad zrównoważonej turystyki. Nie musisz rezygnować z przyjemności, jeśli wybierzesz bardziej przyjazne dla środowiska wakacje. Zamiast tego, postępując zgodnie z powyższymi radami, na nowo odkryjesz przyjemności płynące z podróżowania, uwolnisz się od potrzeby zobaczenia jednego miejsca po drugim i będziesz mieć więcej prawdziwych doświadczeń.

 

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ