Odgadnij zapachy przyrody na campingu, rozwijaj węch dziecka zabawy sensoryczne

Delikatny zapach ziemi lub przyjemna woń kwiatów to tylko dwa przykłady z wielu bodźców, które może wykryć zmysł węchu będąc na campingu. Nie zapominajmy, że używając nosa możemy dowiedzieć się niesamowitych rzeczy o świecie. Na łąkach i polach natkniemy się na niezwykłe zapachy, które pobudzą zmysły dzieci i ułatwią im szybki rozwój zdolności sensorycznych. O wartości tej wiedzy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pamiętajmy, nie bez powodu twierdzi się, że „ktoś ma do czegoś nosa”. Twoi uczniowie mogą udać się w podróż zapachów będąc na campingu nad jeziorem Pisz. Maluchy skorzystają na tym o tyle, że będą miały dobry rozwój poznawczy i polubią swoje otoczenie przez Sensoryczne zabawy.

W artykule:

Pamięć zapachowa na campingu na Mazurach i Warmii: gry i ćwiczenia poprawiające zmysł węchu

Wystarczy wzbudzić ciekawość dzieci poprzez świadomą interakcję z naturą, np. ucząc je rozpoznawania i nazywania określonych zapachów, jeśli chcesz, aby zapragnęły samodzielnie odkrywać nowe i niezwykłe zapachy. W końcu sensoryczne zabawy węchowe dla dzieci nie służą jedynie ich rozrywce, ale są także integralnym elementem ich edukacji, wpływając na to, jak postrzegają świat.

Ścieżki zapachowe na campingu w Tumianach dla dzieci podczas spacerów sensorycznych

Zabierz dzieci na spacer. Pamiętaj, by podczas niego odwiedzić jak najwięcej różnych miejsc, w tym  pobliskie lasy, naturalne łąki, tereny w pobliżu rzek lub jezior. Staraj się świadomie wykrywać i opisywać napotkane zapachy. Aby poprawić swoją zdolność koncentracji, zaleca się robić to z zamkniętymi oczami.

Zbierz pamiątki z wycieczki i umieść je w słoikach do przechowywania. Spróbuj poszukać suszonych liści, kory drzew, ziaren piasku, siana, płatków kwiatów i innych przedmiotów, które można porównać. Kiedy dotrzesz do campingu na Mazurach i Warmii, otwórz pojemniki i poproś dzieci, aby powąchały zawartość, trzymając oczy zamknięte, aby sprawdzić, czy mogą zidentyfikować miejsce, które przypomina im zapach.

Innym razem możesz powąchać skarby, które wcześniej były zamknięte w słoikach w po powrocie z wakacji w domu, zanim wyjdziesz na zewnątrz i poszukasz podobnych zapachów w świecie przyrody. Postępując w ten sposób, nie tylko ochronisz zmysł węchu swoich dzieci, ale także zainspirujesz je w zabawny sposób do odkrywania nowych miejsc i poznawania lokalnej przyrody.

Rozwój i utrzymanie pamięci węchowej poprzez gry sensoryczne na campingu Mazury i Warmia

Wymyśl grę dla swoich dzieci, aby poprawić ich zmysł węchu. Do jej przeprowadzenia potrzebujesz po prostu kilku przedmiotów. Umieść silnie pachnące rzeczy w kompaktowych, nieprzezroczystych pojemnikach, takich jak plastikowe opakowanie po folii do aparatów analogowych lub puszki po kremie. Dla celów parowania każdy zapach powinien znajdować się w dwóch osobnych pojemnikach. Aby ułatwić ich identyfikację, oznacz pojemniki na spodzie. Pozwólcie dzieciom powąchać zawartość pojemników, ustawionych dowolnie na podłodze lub na stole, a następnie zachęćcie je do rozróżnienia i dobierania zapachów w pary.

Oto kilka propozycji, jak wypełnić różne pojemniki:

 • Przyprawy (takie jak gałka muszkatołowa, cynamon, wanilia, goździki).
 • Zioła i kwiaty: Mięta, bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, lawenda, rumianek lub płatki róż.
 • Spożywka o silnym zapachu: Czosnek, kawa, czekolada, skórka cytryny lub pomarańczy.

Będąc na campingu nad jeziorem na Mazurach możesz zabrać dziecko na wyprawę do lasu lub nad jezioro w poszukiwaniu jak największej ilości aromatycznych ziół, kwiatów i przypraw. Twoje dziecko dowie się, jak wiele smacznych ziół rośnie w jego najbliższej okolicy. Na terenie campingu nad jeziorem rośnie wiele kwiatów, zwróć szczególną uwagę na rośliny przy placu zabaw.

Starszym pociechom łatwo zmienić stopień trudności w grach sensorycznych, aby dopasować je do wieku swoich dzieci. Starszym dzieciom spodobają się „trudniejsze” zapachy, takie jak nietypowe przyprawy lub rośliny, których nie używasz zbyt często. Poza lokalnymi roślinami pozwól im przeżyć pachnącą wycieczkę po świecie, podczas której będą musiały zidentyfikować kraj pochodzenia każdej przyprawy lub rośliny.

Rozpoznawanie zapachów: gra dla bystrzaków z campingu nad jeziorem

Twoje dzieci muszą tylko umieć rozpoznać określone zapachy i dopasować je do siebie w pary, nie jest konieczne, aby były w stanie zidentyfikować konkretną przyprawę lub roślinę, którą wąchały. W rezultacie mniejsze dzieci również będą cieszyć się grą. Jeśli jednak chcesz dać wyzwanie starszym dzieciom, pozwól im zidentyfikować nuty zapachowe w „teście zapachowym”. Możecie wtedy sprawdzić, kto ma najlepszy zmysł węchu i przedmioty, które mu towarzyszą.

__________

Czy słyszałeś?

Smak i zapach mają ścisły związek; bez pomocy zapachu nie można zidentyfikować pewnych drobnych zmian smakowych. Pozwól dzieciom powąchać różne składniki podczas przygotowywania posiłku, na przykład jeśli używasz świeżych ziół lub owoców. Następnie poproś je o wyjaśnienie, jak odbierają zapachy i jak różnią się one od smaku.

__________

Jak zrobić pachnące odświeżacze powietrza na campingu.

Istnieje wiele fantastycznych opcji, aby stworzyć z dziećmi prawdziwe aromatyczne arcydzieła, od ręcznie robionego mydła po uspokajające lawendowe saszetki. Jeśli zwiedzisz camping  i „zapolujesz” na odpowiednie elementy, takie jak zioła lub kwiaty, staną się one jeszcze bardziej cenne.

Ciekawostka: Wykonanie własnego mydła lub zapachu do szafy sprawia, że powstają wspaniałe prezenty, które każdy pokocha. To doskonały pomysł na drobiazg dla babci i dziadka z wakacji z campingu na Mazurach i Warmii.

Jak stworzyć perfumowaną zawieszkę będąc na campingu

Stare tkaniny i suszone rośliny można szybko przekształcić w przepięknie perfumowane saszetki o wybranym zapachu.

Wymagania materiałowe:

 • skrawki lnianych lub bawełnianych tkanin
 • nożyczki
 • duża igła
 • sznurek jutowy lub wełniana nić
 • szablony w formie kółek o średnicy 15-25 cm
 • suszone zioła lub kwiaty, np. płatki róży, melisy, lawendy lub mięty pieprzowej

Wskazówki krok po kroku:

 • Na tkaninie należy narysować okrąg za pomocą szablonu, a następnie go wyciąć.
 • Drugi okrąg należy narysować około 2-3 cm od krawędzi.
 • Obszyj krawędzie wyciętych okręgów za pomocą nici i igły. Pomóż najmłodszym w tym kroku.
 • Na koniec możesz użyć nici związania woreczka. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko robiło rzeczy samodzielnie, będzie to najprostszy sposób postępowania.

Własnoręcznie wykonana saszetka zapachowa umieszczona pod poduszką może nawet pomóc w zasypianiu, ponieważ aromat lawendy ma działanie relaksujące.

Camping Mazury i Warmia to naturalny dom dla pachnących roślin

Jak stworzyć własny zapach? Możesz szybko wykonać naturalny aromat całkowicie według własnych preferencji i wymagań. Zabierz oryginalną pamiątkę do domu i postaw na stoliku. Miłe wspomnienia z campingu gwarantowane.

Wymagania materiałowe:

 • jeden szczelnie zamknięty pusty słoik
 • oddychający materiał np bawełna, gaza
 • gumka recepturka
 • Soda oczyszczona, 100 gramów
 • suszone płatki kwiatów lub zioła  (pozostaw zebrane skarby w zacienionym miejscu na kilka dni przy namiocie, przyczepie kempingowej lub kamperze)

Wskazówki krok po kroku:

 • Słoik powinien być do połowy wypełniony sodą oczyszczoną.
 • Na wierzchu rozsyp aromatyczne płatki kwiatów lub suche zioła. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, materiały takie jak skórka cytryny lub pomarańczy powinny być całkowicie suche.
 • Po naciągnięciu materiału na słoik, zwiąż go gumką recepturką. Możesz użyć igły, aby zrobić kilka dziur w tkaninie, jeśli jest szczególnie gruba.
 • Połączenie sody oczyszczonej delikatnie rozprasza zapach, jednocześnie usuwając obraźliwe zapachy z powietrza, takie jak te w łazience lub kuchni.
 • Dodaj kilka kropli olejku eterycznego (np. organicznego olejku pomarańczowego) do sody oczyszczonej, jeśli lubisz mocniejszy zapach. Zadbaj jednak o to, aby nieletni nie mieli kontaktu z tą kombinacją.

Wskazówka: Szukasz szybkiego i łatwego rozwiązania na pachnącą i własnoręcznie wykonaną dekorację? Wykonanie pachnącej pomarańczy na święta to sprytny pomysł; wkładając goździki w skórkę cytrusa, możesz niemal natychmiast cieszyć się świątecznymi perfumami w swoim domu!

Pamiętaj.

Często otaczamy się syntetycznymi zapachami, od dezodorantów po proszki do prania. Dodatkowo, nawet jeśli zapachy są pochodzenia naturalnego, to i tak kosmetyki zawierające substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną skórę noworodków i potencjalnie wywoływać u nich alergie. Dodatkowo, jeśli chcesz użyć domowego mydła DIY do pielęgnacji małych niemowląt, najlepiej unikać stosowania olejków eterycznych lub zapachów.

__________

Podsumowanie zabaw sensorycznych na campingu Tumiany na Mazurach i Warmii nad jeziorem Pisz

Aromaty i nasze odczucia, emocje i wspomnienia są ze sobą ściśle splecione. Nawet kilkadziesiąt lat później, możemy nadal być w stanie zidentyfikować pewne nuty zapachowe i szybko połączyć je z pewnymi wydarzeniami z naszego życia. Aromat jesiennych liści, mokrej trawy, wczesnych kwiatów czy pysznych jagód to tylko kilka przykładów charakterystycznych zapachów, z którymi maluchy stykają się po raz pierwszy w przyrodzie. Możesz przetestować wrażliwy nos dziecka za pomocą gier sensorycznych i gier zapachowych, a także możesz pozwolić mu zaangażować się w aromaty natury, aby poprawić jego zmysł węchu. Zabawy sensoryczne na Campingu Tumiany na Mazurach i Warmii to wspaniała zabawa!

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ