Luksusowe domki nad jeziorem i sport dla seniorów czy można to połączyć?

Luksusowe domki nad jeziorem to ciekawa alternatywa dla hotelowego wyjazdu. Chcąc zadbać o zdrowie i poznać wspaniałych ludzi, których łączy miłość do przyrody i aktywny wypoczynek warto rozważać Camping Tumiany. Aby osiągnąć zarówno dobrą kondycję fizyczną, jak i psychiczną, niezbędne są regularne ćwiczenia. Po przejściu na emeryturę będziesz miał fantastyczną szansę na utrzymanie obecnego poziomu sprawności fizycznej poprzez całodzienne uczestnictwo w zajęciach sportowych. Podczas gdy wiele innych sportów może być łatwo przystosowanych do wymagań młodszych sportowców, inne sporty wydają się być stworzone z myślą o seniorach. W tym poście wymieniamy kilka sportów, nad którymi warto pracować po ukończeniu 65 roku życia. Wśród nich są takie aktywności jak pływanie, nordic walking, spacery i ćwiczenia. Przedstawiamy również sugestie, jak wybrać gatunki sportowe, które najlepiej spełnią Państwa potrzeby zdrowotne.

Sporty dla seniorów: na co się przygotować po 65. roku życia i jak to zrobić

Zdrowy stan fizyczny może z powodzeniem zmniejszyć problemy zdrowotne związane z wiekiem, a w pewnych okolicznościach nawet ukryć oznaki chorób przewlekłych. Regularny ruch sprzyja uwalnianiu hormonów szczęścia i gwarantuje dobre samopoczucie. Aktywność sportowa wzmacnia również krążenia i mięśniowy i poprawia ogólną koordynację. W luksusowych domkach nad jeziorem na Campingu Tumiany znajdziesz aktywność fizyczną, która zagwarantuje Ci satysfakcję.

To, jaki sport wybierzesz, aby był trafiony w gusta, w większości zależy od Twoich upodobań i ogólnego stanu zdrowia. Ludzie, którzy są aktywni i od dawna uprawiają sport, znają już swoje talenty i to, co sprawia im przyjemność. Seniorzy muszą się odrobinę więcej natrudzić, by trafić w dziesiątkę .

Test, aby wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę:

  • Jakie cele masz nadzieję osiągnąć? Czy chcesz poprawić swoją kondycję fizyczną, czy też chcesz leczyć wczesne objawy choroby lub zaburzenia?
  • Jakie ograniczenia narzucone przez chorobę lub zalecane przez lekarzy należy wziąć pod uwagę?
  • Jaki rodzaj ćwiczeń pomaga mi czuć się dobrze?
  • Aby osiągnąć swoje cele, czy wolisz uprawiać sport w środowisku zespołowym czy samodzielnie?
  • Jakie mam możliwości, aby promować sport w mojej okolicy? Czy warto rozważyć wyjazd do domków nad jeziorem?

Aqua fitness i aqua jogging to fajne treningi grupowe tuż obok luksusowych domków nad jeziorem Pisz

Gimnastyka w jeziorze to dobry sposób na połączenie treningu wytrzymałościowego i siłowego. Dzięki zastosowaniu Zasady Wyporu, ćwiczący czuje tylko połowę własnego ciężaru ciała. Jednocześnie woda daje opór, powodując, że każdy ruch działa na mięśnie umacniając je. Dzięki temu zajęcia takie jak ćwiczenia w jeziorze czy spacery wodne poprawiają ogólną sprawność, koordynację i kondycję. Wszystkie wymienione cele wskazują, że te sporty są odpowiednie dla osób z problemami kolan i stawów.

Dlaczego zatem wymyślny aqua jogging? To nie to samo, co „spacer (bieg) w jeziorze”. W miejsce typowych joggingowych kroków należy wykonywać proste ćwiczenia jak na siłowni, które wzmacniają mięśnie i poprawiają ukrwienie naszego ciała. W ten sposób zajęcia stają się globalnym treningiem rozwojowym, obejmującym niemal wszystkie zespoły i grupy. Zazwyczaj najprzyjemniejsze są prowadzone w naturalnym środowisku np nad jeziorem, bez kontaktu z hałasem. Warto wyposażyć się w specjalnie zaprojektowany brzuszny lub grzbietowy pas od pianek.Pas taki da poczucie bezpieczeństwa i zawsze utrzyma osobę trenującą na powierzchni wody. Truchtanie w jeziorze jest łatwiejsze i seniorzy mogą w pełni uczestniczyć w treningu.

Trzeba spakować: strój kąpielowy, okulary do pływania, pas z pianki dający stabilność w wodzie
Korzyści: trening ogólnorozwojowy, bardzo małe obciążenie stawu, trening równowagi.
Gdzie szukać miejsc do treningów: jeziora, baseny, uniwersytet trzeciego wieku, specjaliści fizjoterapii.
Zalecenia: problemy z kręgosłupem i stawami, konieczność wzmocnienia układu krwionośnego w tym serca oraz reumatyzm i osteoporoza.

W Campingu Tumiany nad jeziorem Pisz organizujemy noclegi dla grup zorganizowanych z wyżywieniem, dlatego jeśli jesteście grupą pasjonatów i chcielibyście spędzić wspaniale czas to zapraszamy. Nasza oferta luksusowych domków nad jeziorem i apartamentów jest skierowana właśnie do Was! Jesteśmy tylko 25 km od Olsztyna.

Nordic walking dla seniorów aktywność dostosowana do wieku.

Popularne spacery z kijkami czyli nordic walking są powszechnie stosowną i prostą do nauczenia się dyscypliną odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Uprawiając nordic walking spacerujemy w umiarkowanym lub szybkim tempie, będąc jednocześnie świadomym, że aktywizujemy mięśnie, ramiona i barki. Dzięki temu podczas treningu pracuje się nie tylko nad nogami, ale i całym ciałem. Najbardziej efektywne spacery są w pięknych naturalnych plenerach. Warmia i mazury to szereg nizinnych i pagórkowatych terenów. Porośniętych pradawnymi lasami, z możliwością przystanków i odpoczynku nad jeziorami. Spacery kultywują poczucie więzi z naturą.

Wykonując sekwencje ruchów, zapewniasz sobie poprawiasz zwinność i sprawność. Nordic walking powoduje mniej urazów niż treningi biegowe, ponieważ kijki stabilizują podłoże, zapewniają ochronę przed wstrząsami stopom i stawom. Podobnie jak w przypadku innych sportów wytrzymałościowych, nordic walking pomaga utrzymać zdrowe mięśnie, jednocześnie poprawiając stan stawów i kości.

Trzeba spakować: ulubione buty sportowe z odpowiednią podeszwą, strój sportowy (wygodny i oddychający), kije do nordic walking.
Korzyści: obejmują ogólny trening rozwojowy w mazurskim naturalnym środowisku.
Gdzie szukać: Ścieżki spacerowe na ogólnodostępnych terenach, kluby fitness, kliniki fizjoterapii, miejskie organizacje sportowo-rekreacyjne.
Polecamy dla osób z: chorobami przewlekłymi i postępującymi chorobami układu kostno-mięśniowego, osteoporozą, cukrzycą.
__________

Czy wiesz, że…

Niewielu seniorów decyduje się na przyłączenie do klubów sportowych. Warto rozważyć następny wyjazd wypoczynkowy lub rehabilitacyjny i rozpocząć aktywność fizyczną. Spacery nordic walking dają dobrą motywację i umożliwiają rozpoczęcie wspaniałych znajomości.

__________

Wyruszając na pieszą turystykę wprost z luksusowych domków nad jeziorem masz sport bez ograniczeń wiekowych na wyciągnięcie ręki.

Piesze wędrówki to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności sportowych, która może być całkowicie dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji. Na koniec każdy piechur szybko ustala tempo i wszelkie możliwe do zrealizowania trasy. Podobnie jak z nordic walking, podczas wędrówek pieszych nie obciążamy stawów tak mocno jak przy bieganiu. Delikatna i długotrwałe obciążenie stawów stymuluje organizm do wytwarzania dużych ilości mazi w stawach, poprawiając ruch i ogólnie zwiększając kondycję. Już po dwóch tygodniach łagodnych spacerów można zauważyć wzmocnienie mięśni nóg.

Okolice Campingu Tumiany nad jeziorem Pisz to liczne ścieżki spacerowe na świeżym powietrzu. Planowanie wycieczki pieszej przyjaznej seniorom wymaga wyboru trasy o umiarkowanie trudnych podejściach i zejściach. Planując zjazd pasjonatów turystyki pieszej warto organizować zloty w grupach zorganizowanych. Można wtedy wyznaczyć przewodnika turystycznego i dzięki temu zwiększyć stabilność grupy w terenie. Równie ważne jest to, że każdy przewodnik planuje wystarczająco dużo czasu, aby ukończyć trasę. Zapoznaj się z ofertę PTTK Olsztyn lub swoim Klubem Seniora.

Spakuj: wygodne buty i skarpety do chodzenia, lekki niewielki plecak, odzież sportową, kurtkę sztormiak, mapy i inne pomoce nawigacyjne oraz aparat fotograficzny.
Korzyści: to zdrowe ciało, małe obciążenie stawów, walory krajoznawcze, kontakt z przyrodą.
Gdzie szukać ofert: Biura PTTK i inne organizacje związane z turystyką, seniorskie kluby, wyjazdy na własną rękę i utworzenie zorganizowanej grupy – wynajęcie noclegów w apartamentach lub domkach.
Polecamy dla osób z: chorobami przewlekłymi i postępującymi chorobami układu kostno-mięśniowego, osteoporozą, cukrzycą.

Luksusowe domki nad jeziorem i gimnastyka dla seniorów: klucz do osiągnięcia pełnego zdrowia

Jedną z najbardziej znanych dyscyplin sportowych jest gimnastyka. Usprawniające dla seniorów są często kombinacje zadań z przyrządami oraz bez. W wyniku dobrze zaplanowanych sekwencji ruchu poprawia się kondycja całego ciała. Gimnastyka jest dobrym przykładem sportu, który może być wykorzystany jako uzupełnienie innych dyscyplin, ponieważ zawiera wzmocnienie każdej partii mięśni, które są w programie innych sportów pozostają na dalszym planie. Regularne treningi ze niewielkimi obciążnikami skutecznie mobilizują całe ciało. Kilka, mocniej złożonych ćwiczeń, może pomóc jeszcze bardziej poprawić koordynację i wydajność. Osoby, które z różnych powodów zdrowotnych mają zaburzenia równowagi, mogą uczestniczyć w specjalnych zajęciach oferowanych przez siłownie dla kluby seniorów w okolicy. Podczas tego rodzaju treningu poprawisz swój ogólny stan zdrowia i wytrzymałość, wzmocnisz swoje mięśnie i pobudzisz krążenie krwi.

Należy spakować: strój sportowy, mata do ćwiczeń oraz sprzęt gimnastyczny (np. piłeczki, szarfy).
Korzyści: to trening dla wszystkich grup stawów i mięśni, poprawa koordynacji ruchowej, bezpieczny osobom z zaburzeniami równowagi
Gdzie szukać: kluby seniora, sanatoria, luksusowe domki nad jeziorem w Campingu Tumiany i trening w grupach zorganizowanych
Polecamy dla osób z: chorobami przewlekłymi i postępującymi chorobami układu kostno-mięśniowego, osteoporozą, problemy z kręgosłupem, nadwaga.

__________

Upewnij się, że

Wielu seniorów ubolewa nad tym, że nie może uczestniczyć w wydarzeniach sportowych ze względu na wysokie opłaty w klubach sportowych. Jednak coraz więcej zajęć jest nadzorowanych przez różnego rodzaju organizacje skupione na seniorach. Można też skontaktować się z poradnią medyczną, która wskaże placówki współpracujące z NFZ.

__________

Podsumowanie

Takie dyscypliny sportowe jak ćwiczenia w jeziorze, nordic walking, turystyka piesza czy gimnastyka poprawiają ogólną sprawność, a jednocześnie wzmacniają kości. Nawet jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, regularne ćwiczenia mogą znacznie złagodzić objawy i poprawić Twoje samopoczucie. Przy wyborze dyscypliny warto pamiętać, żeby była bezpieczna, a wszystkie korzyści zdrowotne są tylko tym pozytywnym efektem.

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ