Jak zaplanować przyjazne dla środowiska wakacje na campingu i w agroturystyce

Ponieważ każdy dokonany wybór będzie miał wpływ na pozostawiony ślad węglowy, ekologiczne podróżowanie zaczyna się od starannego przygotowania. Stwórz ekologiczny plan podróży, który zapewni Ci poszanowanie przyrody podczas podróży, noclegów i zwiedzania, jeśli chcesz mieć bardziej zrównoważone wakacje. Kilka drobnych zmian w planie podróży może mieć duże znaczenie dla środowiska. Pozwala to aktywnie docenić odwiedzane miejsca, a także przyczynić się do ich zrównoważonego rozwoju. Takie etyczne zachowanie ochroni twoje czyste sumienie dzisiaj i zagwarantuje, że wszyscy będziemy cieszyć się czystym powietrzem w przyszłości. W tym celu zebraliśmy dla Ciebie kilka kluczowych porad dotyczących ekologicznych podróży, wyboru agroturystyki lub campingu i innych tematów.

Ślad węglowy a agroturystyka lub camping. Czy muszę zwracać na niego uwagę?

Podczas planowania podróży od razu dowiesz się, że dwie powszechnie stosowane formy transportu wytwarzają znaczną ilość spalin, co znacznie zwiększa ślad węglowy każdego pasażera. Są to statki wycieczkowe i samoloty. Jeśli chcesz podróżować w sposób zrównoważony, ogranicz swoje pragnienia związane z samolotami i statkami wycieczkowymi do minimum. Samoloty i statki wycieczkowe nie będą tanie ani konkurencyjne pod względem szybkości dotarcia do celu, jeśli nie planujesz opuścić naszego kontynentu. Ponieważ istnieją bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska formy transportu, nie warto z nich korzystać.
Skorzystaj z kalkulatora CO2, aby sprawdzić, jak korzystanie ze zrównoważonego transportu może wpłynąć na Twój własny ślad węglowy. Pozwala on w prosty sposób ocenić kilka środków transportu i wybrać ten, który jest najbardziej korzystny dla środowiska. Dzięki temu wpływ wakacji na środowisko zostanie zmniejszony. Aby to zrobić, skorzystaj z oficjalnego kalkulatora śladu węglowego na stronie ONZ offset.climateneutralnow.org/footprintcalc.

Unikaj latania i wybieraj inne ekologiczne formy transportu wybierając się na agroturystykę.

Możesz skorzystać z alternatywnych środków transportu, takich jak pociągi i autobusy, aby podróżować po Polsce i Europie. Szczególnie te elektryczne maszyny prawie nie emitują dwutlenku węgla. Najnowsze samochody dostarczą cię do celu bezpiecznie, przyjemnie i szybko, więc nie musisz się martwić o komfort jazdy. Jednak to, co jest najważniejsze dla przyjaznych dla środowiska podróży, to fakt, że mają one znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż samoloty, gdy działają z pełną wydajnością, ze względu na znacznie niższą emisję CO2 na pasażera. Z tego powodu warto częściej korzystać z autobusów i pociągów. Aby podróż była jak najbardziej przyjemna, należy wcześniej wziąć pod uwagę następujące kluczowe czynniki:

 • Powinieneś oczekiwać, że zapłacisz znacznie mniej za transport, jeśli kupisz bilet na kilka tygodni przed podróżą do wybranej agroturystyki.
 • Sprawdź, czy kwalifikujesz się do zniżki na bilet lub innych ofert specjalnych. W większości przypadków transport publiczny oferuje duże zniżki dla dzieci, młodzieży, seniorów i studentów. Ale korzystając na przykład ze zniżek grupowych, osoby starsze mogą często uzyskać bilety za niższą cenę.
 • Sprawdź z wyprzedzeniem zasady dotyczące bagażu. Większe przedmioty, takie jak rowery, wózki dziecięce lub bagaż, często mogą być przewożone w pociągach bez żadnych problemów, co jest znaczącą zaletą. Jednak w autobusach często wymagane jest wcześniejsze zarejestrowanie dużych przedmiotów.

Jest rzeczą oczywistą, że prawie wszystkie w pełni załadowane formy transportu są bardziej przyjazne dla środowiska niż samoloty. Nawet jazda pojazdem z innymi ludźmi ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Wybierz pojazd elektryczny, jeśli chcesz znacznie zmniejszyć swój wpływ na emisję dwutlenku węgla. Twoja podróż będzie miała porównywalny wpływ na środowisko, jak podróż pociągiem lub autobusem.

Jak dotrzeć na camping bez latania samolotem

Podróżowanie na duże odległości bez samolotu nie zawsze jest wykonalne. Obecnie nie ma lepszej alternatywy dla podróży lotniczych, szczególnie w przypadku podróży transkontynentalnych. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją inne miejsca, w których można zmniejszyć swój wpływ na emisję dwutlenku węgla. Oto kilka prostych strategii na zmniejszenie wpływu podróży lotniczych na środowisko:

 • Jeśli możesz, wybieraj loty bezpośrednie w pobliżu wybranego campingu, ponieważ często zużywają one najmniej benzyny. Dlatego połączenia z międzylądowaniami powodują niepotrzebny wzrost emisji.
 • Wybieraj linie lotnicze, które specjalizują się w lotach w klasie ekonomicznej. Zdolność do przewożenia mniejszej liczby pasażerów na pokładzie skutkuje większą emisją CO2 na pasażera, gdy kryteria są wyższe.
 • Zmniejsz ilość bagażu, jeśli to w ogóle możliwe. Waga ładunku zwiększa zużycie paliwa przez samolot o jeden kilogram. Aby podróżować najbardziej ekologiczną linią lotniczą, dokładnie przeanalizuj opcje przewoźnika. W razie potrzeby porównaj emisje wytwarzane przez różne typy samolotów.

Zatrzymaj się na chwilę. Dokładnie przemyśl wymagania dotyczące każdego lotu. Zaleca się pozostanie w miejscu wypoczynku – campingu przez dwa lub nawet trzy tygodnie, jeśli podróżujesz z daleka. Jeśli możesz pozwolić sobie tylko na krótkie wakacje, najlepiej pozostać jak najbliżej domu i wybrać małe lokalne wycieczki.
Jeśli podróżowanie samolotem jest nieuniknione, społeczeństwo powinno „zrekompensować” emisje, które spowodowało, wspierając organizacje zajmujące się ochroną klimatu. Możesz wspomóc inicjatywy na rzecz ochrony klimatu, przekazując dobrowolne darowizny w ramach kompensacji śladu węglowego. Jednak zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć, więc staraj się ograniczać swój wpływ na środowisko. W Campingu Tumiany w tym celu pobierana jest opłata klimatyczna.

Agroturystyka podczas wakacji, aby podróżować w sposób zrównoważony?

Następnym krokiem powinno być zidentyfikowanie akceptowalnego zakwaterowania po wybraniu lokalizacji i zorganizowaniu wakacji z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu. Aby celowo ukierunkować swoje poszukiwania ekologicznego zakwaterowania, powinieneś ocenić różne czynniki zrównoważonego rozwoju, a także praktykować zarządzanie środowiskiem. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z wygód, których pragniesz podczas wakacji. Wiele miejsc noclegowych wdraża działania odpowiedzialne ekologicznie, gwarantując jednocześnie odpowiedni poziom komfortu dla swoich gości, ponieważ zrównoważone podróże stają się coraz bardziej istotne dla turystów.

Jak sprawdzić, czy ośrodek wypoczynkowy jest przyjazny dla środowiska?

Hotele, pensjonaty i inne ośrodki wypoczynkowe mają coraz większe szanse na prowadzenie działalności w sposób bardziej zrównoważony, zapewniając jednocześnie przytulne i przyjazne środowisko tuż za swoimi drzwiami. Poniżej znajdują się kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyjaznego dla środowiska zakwaterowania:

 • Wykorzystanie zielonej energii: Zrównoważone zakwaterowanie wykorzystuje OZE, a czasami nawet generuje własną energię (na przykład za pomocą paneli słonecznych). Zielona instalacja, która oszczędza zasoby, powinna również zapewniać energię grzewczą.
 • Oszczędzanie wody: Zaleca się wybór campingu lub domków, które pozwala zarówno na oszczędzanie wody, jak i energii. Wystarczy, że dany ośrodek korzysta z nowoczesnych toalet, które już z założenia są dość oszczędne. Jeszcze lepiej byłoby zatrzymać się w miejscu, które ma własną małą oczyszczalnię ścieków i nie zanieczyszcza środowiska.
 • Racjonalne zarządzanie odpadami: Odpady są prawidłowo podzielone w zrównoważonym obiekcie noclegowym. W takiej sytuacji sami goście muszą mieć możliwość recyklingu. Z kolei odpady organiczne powinny być kompostowane. W ten sposób unika się niepotrzebnego zużycia jednorazowych worków na śmieci. Jednak naprawdę ekologiczne firmy unikają również używania plastiku i dostarczają gościom towary, które nie wymagają dodatkowego pakowania.
 • Lokalne dostawy żywności: Jeśli chodzi o żywność, zrównoważone zakwaterowanie powinno wykorzystywać produkty sezonowe, regionalne i lokalne (organiczne). Zachęca to właścicieli rodzimych firm, jednocześnie minimalizując długie łańcuchy dostaw. Lepiej jest, jeśli hotel korzysta z towarów sprawiedliwego handlu przy imporcie żywności, takiej jak kawa czy kakao. W zrównoważonych hotelach i pensjonatach powinien być dostępny duży wybór dań wegetariańskich i wegańskich. Należy również unikać obiadów w formie bufetu, ponieważ przygotowywanie posiłków specjalnie dla każdego gościa zużywa mniej zasobów i zapobiega marnowaniu żywności.
 • Ekologiczne środki czystości: Zrównoważone zakwaterowanie wykorzystuje również środki czyszczące, które są przyjazne dla środowiska i idealnie biodegradowalne. Wiele ekologicznych hoteli pozwala klientom wybrać, jak często ich pokoje powinny być sprzątane lub ręczniki i pościel powinny być wymieniane.

Zachęcanie do ekologicznej mobilności: ekologiczne zakwaterowanie powinno znajdować się w pobliżu wydajnego transportu publicznego, umożliwiając gościom szybkie i wygodne przemieszczanie się. Jeśli istnieje opcja transportu lokalnego, najlepiej wybrać tę, która umożliwia przewiezienie największej liczby osób jednocześnie. Ponadto w ekologicznych obiektach noclegowych dostępne są wypożyczalnie rowerów, zachęcające odwiedzających do odkrywania regionu w sposób nie tylko korzystny dla środowiska, ale także dla ich zdrowia.

Zrównoważone obiekty noclegowe wyróżniają się dbałością o sytuację społeczno-ekonomiczną lokalnych społeczności, a także o środowisko. Oznacza to na przykład, że lokalne firmy są wspierane, a personel obiektu pochodzi głównie z sąsiedztwa i jest przyzwoicie opłacany.

Nowoczesne rozwiązania na campingu i noclegu w agroturystyce

Podczas podróży do wybranej lokalizacji campingu lub agroturystyki należy wziąć pod uwagę sposób poruszania się po okolicy. Najlepiej byłoby korzystać z lokalnego, ekologicznego transportu (np. transportu publicznego), ale czasami nie ma wystarczającej infrastruktury. Dlatego dobrze jest z wyprzedzeniem rozważyć zakup roweru. Możesz zaplanować wypożyczenie roweru w pobliżu lub zabrać na wakacje własny jednoślad. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie podróży bez pojazdu, poszukaj modelu przyjaznego dla środowiska. Z tego powodu warto skorzystać z oferty samochodów elektrycznych.
Na stronach internetowych organizacji przyznających certyfikaty można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat wymogów zrównoważonego rozwoju dla niektórych certyfikatów jakości. Ponadto istnieją niewątpliwie przyjazne dla środowiska znaki jakości hoteli i restauracji, które są używane w kilku krajach, na które należy zwracać uwagę podczas organizowania podróży:

 • Niemiecka firma Viabono
 • (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Islandia) Nordic Swan
 • Fairstay Ibex (Szwajcaria)
 • Certyfikaty i znaki jakości dla branży turystycznej w Austrii są znane jako sterreichisches Umweltzeichen für Tourismus.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat wymogów dotyczących ekologicznego zakwaterowania? Praktyki korzystne dla środowiska często nie są od razu widoczne. Może być trudno ocenić, jak przyjazny dla środowiska jest hotel, zwłaszcza przed podróżą do niego. Ponieważ coraz częściej można znaleźć oświadczenia o inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju, a nawet konkretne badania dotyczące ekologicznego wykorzystania zasobów, informacje te powinny być łatwo dostępne na stronie internetowej obiektu.

Informacje o polityce środowiskowej ośrodków wypoczynkowych stają się dostępne za pośrednictwem ocen i rankingów online. Jako dodatkowy wskaźnik zrównoważonego zarządzania obiektem noclegowym, warto poszukać uznanych certyfikatów. Oto znaki jakości, które są najczęściej używane do poświadczania zrównoważenia środowiskowego obiektów noclegowych:

Green Earth

 • uznawany na całym świecie
 • certyfikuje firmy, obiekty noclegowe, ośrodki wypoczynkowe i miejsca turystyczne.
 • ocenia prawdopodobieństwo zrównoważonego rozwoju w wielu sferach życia. Pod uwagę brane są aspekty środowiskowe, ekonomiczne, społeczne i kulturowe (np. pomoc dla lokalnych firm, warunki pracy i ochrona klimatu).

greenglobe.com

Blue Key

 • uznawany na całym świecie
 • certyfikuje kwatery, akademiki dla studentów, kempingi i restauracje
 • określa, jak dobrze chronione jest środowisko

greenkey.global

Travelife

 • uznawany na całym świecie
 • zatwierdza obiekty noclegowe i firmy turystyczne
 • ocenia budynki z punktu widzenia środowiskowego, ekonomicznego, społecznego i kulturowego (np. zarządzanie zużyciem energii i wody, otrzymywanie sprawiedliwej rekompensaty i poszanowanie dziedzictwa kulturowego danego miejsca).

travelife.org

Europejskie oznakowanie ekologiczne

 • formalnie zatwierdzony przez Unię Europejską
 • certyfikuje obiekty noclegowe i kempingi
 • określa, jak dobrze chronione jest środowisko

https://eu-ecolabel.com/

Utrzymanie śladu węglowego na jak najniższym poziomie jest podstawą zrównoważonego podróżowania.

Zrównoważone podróżowanie nie powinno kojarzyć się z wyrzeczeniami lub trudnościami. Wręcz przeciwnie, ekologiczne wakacje mogą zwiększyć naszą przyjemność i zmniejszyć nasz niepokój o przyszłość planety. Jako podróżnik możesz starannie zaplanować swoją podróż, biorąc pod uwagę różne czynniki. Na przykład, czy warto jechać pociągiem zamiast krótkiego lotu? Czy naprawdę potrzebujesz klimatyzowanego hotelu z podgrzewanym basenem? Decydując się na przyjazne dla środowiska środki transportu i zakwaterowania, znacznie poprawisz jakość oferowanych usług i ich wpływ na środowisko.

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ