Pole namiotowe – 18 trików, które mogą się przydać

Jak przygotować się do przygody na świeżym powietrzu? Jakich rzeczy nie należy zabierać na pole namiotowe? Oto 18 wskazówek, które przydadzą się podczas biwakowania! Zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kempingiem, jak i te, które często wybierają pole namiotowe zamiast hotelu lub innego rodzaju zakwaterowania, mogą skorzystać z naszych porad.

1. Dokładne planowanie jest kluczowe na polu namiotowym

Przed rozpoczęciem pakowania należy szczegółowo przemyśleć cel podróży. Czytanie blogów podróżniczych to dobry początek. Przejrzyj oferty agroturystyki, ośrodkow wypoczynkowych i campingów dla znalezienia odpowiedniego miejsca na pole namiotowe. Dodatkowo możesz sprawdzić bazę danych odwiedzających, którą utworzyło każde nadleśnictwo. Znajduje się tam lista bardziej odległych miejsc biwakowych, które zostały wyznaczone w lesie.

Zastanów się, czy chcesz gotować na ognisku lub korzystać z udogodnień oferowanych na wielu polach namiotowych. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie lokalizacje zezwalają na ogniska, więc miej to na uwadze. Dodatkowo, w bazie turystycznej każdego nadleśnictwa lub na stronie czaswlas.pl można znaleźć lokalizacje z zatwierdzonymi miejscami na ognisko. Z pracownikami nadleśnictwa można również skontaktować się telefonicznie. Radzimy również kontaktować się z ośrodkami wypoczynkowymi osobiście, jeśli nie można znaleźć tych informacji na ich stronach internetowych.

Warto zapoznać się z internetowymi ocenami wybranych wcześniej miejsc, jeśli takie istnieją. Jeśli ich nie ma, po prostu kieruj się przeczuciem lub wybierz spontanicznie! Być może znajdziesz lokalizację, którą możesz zasugerować.

Dodatkowo, twoi znajomi mogą okazać się bogactwem informacji. Zapytaj ich, być może jeździli na kemping więcej niż raz i będą mogli podzielić się z Tobą swoją wiedzą i poglądami na temat kilku lokalizacji.

2. Pakuj swoje rzeczy tak ciasno, jak to tylko możliwe.

Często podczas pakowania okazuje się, że dodajesz coraz więcej niezbędnych rzeczy, mimo że torba podróżna lub plecak nie są wykonane z gumy. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się kompresory i zdrowy rozsądek. Po zastanowieniu się, będziesz w stanie umieścić z powrotem w szafie połowę rzeczy, które wcześniej były starannie ułożone na łóżku lub podłodze. Resztę możesz umieścić w workach kompresyjnych. Po zakończeniu pakowania plecaka zobaczysz, że jest jeszcze dużo miejsca na sprzęt kempingowy przydatny na polu namiotowym.

3. Mały namiot czy duży namiot?

Ważne jest, aby pamiętać, że nie będziesz w stanie nosić wszystkiego, jeśli zdecydujesz się podróżować z plecakiem lub torbą podróżną. Noszenie dużego, ciężkiego namiotu może być trudne. Ponadto mniejszy namiot zwiększa szanse na znalezienie dobrego miejsca na polu namiotowym i relaks, podczas gdy większy może tego nie robić. W chwili zakupu lub wynajmu namiotu należy wziąć pod uwagę swoje wymagania, w tym liczbę obozowiczów, teren i pogodę. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz chcieć kupić większy namiot.

4. Relaksujący sen pod namiotem na polu namiotowym

Nic nie może się równać ze spokojnym snem. Połowa sukcesu jest już osiągnięta dzięki odpowiedniemu śpiworowi. Wiesz już, jaka będzie pogoda, skoro zdecydowałeś się na podróż i zaplanowałeś wyjazd na pole namiotowe. Pogoda, niezależnie od tego, czy będzie chłodno, czy ciepło, duszno i wilgotno, czy sucho i gorąco, jest najważniejszym czynnikiem. Aby uniknąć zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, należy wybrać śpiwór.

Wybór odpowiedniego materaca lub maty to druga część sukcesu, ponieważ nikt nie chce obudzić się rano obolały. W tej sytuacji odpowiedni może być materac dmuchany. Co najważniejsze, nie zajmie on dużo miejsca podczas pakowania. Dodatkowym dobrym wyborem jest mata samopompująca. Inną opcją jest rozważenie karimaty, który ma tę zaletę, że jest bardzo lekki na wycieczki kempingowe. Można ją złożyć i przymocować do zewnętrznej części bagażu lub plecaka za pomocą klipsa. Dodatkowo, nie ma potrzeby używania pompki!

5. Zlokalizuj zagrożenia na polu namiotowym

Zwróć uwagę na drzewa, które będą znajdować się wokół twojego namiotu podczas biwakowania. Zwracaj uwagę na zwisające suche gałęzie i stare, spróchniałe drzewa. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia podczas silnych wiatrów. Nie należy jednak lekceważyć wszystkich leśnych obszarów kempingowych. Drzewa mogą być przydatne do rozłożenia hamaka, zapewniając cień przed słońcem lub deszczem, lub jedno i drugie.

6. Sąsiedzi na polu biwakowym

Czy pozostajesz na kempingu tylko na noc po całym dniu aktywności? Jeśli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, rozejrzyj się, czy w pobliżu Twojego kempingu nie rozbili się głośni imprezowicze. Mogą oni przeszkadzać sąsiadom, zwłaszcza jeśli planujesz pozostać w łóżku przez całą noc. Jeśli zabierasz ze sobą dzieci, jest to kolejna kwestia do rozważenia. Zapewnij im bezpieczeństwo i komfort.

7. Dym z ogniska lub grilla na kempingu

Przed rozbiciem obozu rozejrzyj się, czy ktoś nie przygotowuje ogniska lub grilla. Zarówno w dzień, jak i w nocy, dym unoszący się w Twoim kierunku może być uciążliwy. Latające iskry mogą uszkodzić lub nawet zapalić namiot. Podczas rozstawiania namiotu należy wziąć pod uwagę kierunek wiatru i zachować bezpieczną odległość od zatwierdzonego miejsca na ognisko.

8. Świt i zmierzch

Nie można zaprzeczyć pięknu wschodów i zachodów słońca. Zastanów się, która strona słońca może Cię zaskoczyć przy podejmowaniu decyzji o miejscu biwakowania na polu namiotowym. Możesz spodziewać się wspaniałych widoków wieczorem, jeśli rozbijesz namiot na zachodzie. Namiot będzie nagrzewał się wolniej rano, jeśli zacienisz go od wschodu. Jeśli nie jesteś poranną osobą, nie będziesz musiał martwić się o konieczność wczesnego wstawania z powodu promieni słonecznych lub upału. Aby zapobiec przegrzaniu lub ochłodzeniu powietrza w namiocie, możesz również użyć folii termicznej.

9. Lodówka turystyczna na biwaku

Jeśli podróżujesz z lodówką, miej pod ręką wkłady chłodzące lub kostki lodu. Jeśli nie zdecydujesz się na praktyczne wkłady chłodzące, zalecamy użycie kostek lodu, ponieważ bloki lodu topią się znacznie wolniej. Jeśli w lodówce zacznie gromadzić się woda, wstrzymaj się z jej natychmiastowym opróżnieniem. Zawartość lodówki będzie nadal schładzana, jeśli będzie nadal zimna.

10. Wiele zastosowań worków na śmieci

Podczas pakowania walizki nie należy zapominać o workach nadających się do recyklingu. Przydadzą się one między innymi, gdy przyjdzie czas na sprzątanie na kempingu lub polu namiotowym po zakończeniu podróży. Worki na śmieci mogą również chronić ubrania przed zamoczeniem. Najpierw umieść odzież w worku, a następnie worek. Odzież pozostanie chroniona, nawet jeśli zacznie padać, a worek zamoknie. Nie masz poduszki? Torba na ubrania może zająć jej miejsce! Zalecamy pakowanie przedmiotów w mniejsze worki lub torby, aby ułatwić ich zlokalizowanie w plecaku lub plecaku. Wystarczy podpisać każdą paczkę po zakończeniu i gotowe.

11. Gorąco i zimno

Czy Twoje dłonie i stopy są często zimne z powodu słabego krążenia? Mamy na to rozwiązanie: termofor. Jeśli chcesz się rozgrzać, napełnij butelkę ciepłą wodą. Następnie możesz umieścić ją u podstawy śpiwora. Prędzej czy później stopy się rozgrzeją. Możesz użyć tej metody, aby utrzymać ciało w chłodzie latem. Tym razem napełnij butelkę zimną wodą zamiast ciepłą. Na początek upewnij się jednak, że butelka jest odporna na ciepło.

12. Wodoodporna odzież wskazana na pole namiotowe

Małe saszetki z żelem krzemionkowym są zawsze dołączone do pudełka z butami. Punkt przyznany, jeśli jeszcze ich nie wyrzuciłeś. Z pewnością będziesz ich potrzebować na wakacjach na kempingu i polu namiotowym! Wystawienie mokrych butów na słońce może nie wystarczyć. Dołącz kilka saszetek; pomogą one w całkowitym usunięciu wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Dla tych, którzy niestety zgubili saszetki, wypchaj buty gazetami. Przyspieszy to również proces suszenia.
Dodatkowo, saszetki z żelem krzemionkowym pomagają powstrzymać korozję. W tej sytuacji przydadzą się do narzędzi i sprzętu kempingowego.

13. Zacięty zamek błyskawiczny

Zamek błyskawiczny Twojego namiotu ciągle się zacina? A może masz problem z zapięciem swetra? Mamy na to rozwiązanie. Przydatne mogą okazać się zwykłe świece. Wystarczy potrzeć nimi zamek błyskawiczny, aby zakończyć pracę. Wszystko musi działać bez zarzutu.

14. Aby zapobiec poparzeniu na polu biwakowym

Saperka bez wątpienia przyda się podczas biwakowania. Dzięki niej można szybko ugasić ognisko. Przydadzą się również ognioodporne rękawice. Szczególnie podczas przenoszenia garnków nad ogniskiem.

15. Gotowanie na zewnątrz

Stalowy ruszt z nóżkami może służyć jako dobry zamiennik grilla, jeśli planujesz biwakować na polu namiotowym przez dłuższy czas. Wystarczy rozpalić ognisko i umieścić nad nim ruszt. Upewnij się tylko, że masz pod ręką odpowiednie narzędzia do gotowania, których możesz użyć bezpośrednio na ogniu.

16 – Czy pranie byłoby miłe?

Długa lina to coś, co zawsze powinieneś mieć pod ręką. Przyda się, gdy trzeba będzie dodatkowo zabezpieczyć namiot, śpiwór przymocowany do plecaka lub inne przedmioty. Może być również używana jako linka do prania podczas biwakowania. Bez wątpienia zajmie mniej miejsca niż stos dodatkowych ubrań. Nie zapomnij tylko spakować detergentu, najlepiej takiego, który jest przyjazny dla środowiska.

17. Szybka naprawa

Podczas rozkładania namiotu odkrywasz, że jeden z haczyków namiotu, znany jako „oczko”, jest zepsuty. Jeśli to możliwe, unikaj pozostawiania go odsłoniętego. Znalezienie małego kamienia, który zastąpi oczko i trochę przędzy lub liny może być dobrym tymczasowym rozwiązaniem. Kamień przykrywa się tkaniną namiotu w miejscu, w którym oczko zostało zerwane. Następnie, na kamieniu, zawiązujesz linę wokół jednej strony i pętlę, przez którą możesz wsunąć śledzia. Namiot jest teraz całkowicie zabezpieczony.

18 – Więcej oświetlenia w namiotach na polu biwakowym

Nie zalecamy używania świec wewnątrz namiotu, ponieważ może to być niebezpieczne. Po prostu napełnij butelkę wodą i umieść ją na zapalonej latarce, jeśli chcesz oświetlić cały namiot. Gotowe! Haczyk do zawieszenia latarki jest często dołączany do sufitu nowych namiotów.

Jeśli znasz jeszcze jakieś triki napisz do nas chętnie je dołączymy:).

 

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ