Camping Tumiany na Mazurach o budowaniu hotelu dla owadów

Na Campingu Tumiany szanujemy naszych owadzich przyjaciół. Będąc u nas na wakacjach możesz ciekawie spędzić dzień na kreatywnym budownictwie. Wielu rodziców to prawdziwe złote rączki i nawet podczas urlopu potrafią wyczarować cuda. Zbuduj domek dla pszczół i innych owadów, jeśli chcesz skorzystać z ciągłego brzęczenia na swoich spacerach. Wiele owadów może znaleźć idealne siedlisko w rurkach, otworach i kamieniach, a także możliwość założenia gniazda, co często jest trudne do zlokalizowania w świecie przyrody. Zbuduj motel dla owadów zgodnie z naszymi wskazówkami, a zapewnisz dzieciom niesamowite wrażenia przyrodnicze w ciągu kilku sekund.

Materiały potrzebne do zbudowania motelu dla owadów:

 • drewniana skrzynka
 • deski na dach
 • spory drewniany klin

Do uzupełnienia:

 • trzcina łodygi
 • trochę gliny, wosku lub bawełny
 • lina lub kilka starych puszek
 • cegły z czerwonej gliny
 • drewno z drzewa liściastego
 • różne rozmiary i twardości wierteł.
 • śrubokręt, młotek, śruby i gwoździe.

Jak stworzyć hotel dla owadów: od planowania do powitania pierwszych gości

Camping Tumiany na Mazurach to przyjazne środowisko dla natury. Mamy ogromny szacunek do roślinności, zwierząt wodnych i leśnych oraz owadów dlatego na naszym terenie łatwo znaleźć tego wiele oznak. Nasze miody tumiańskie pochodzą z rodzinnych i ekologicznych upraw.

Wspólnie z dzieckiem zdecyduj, gdzie ma znajdować się schronisko dla pszczół i innych owadów. Zalecamy lokalizację od strony południowej z możliwością zadaszenia w celu ochrony przed silnymi wiatrami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Na początek po prostu zaznacz lokalizację patykiem, a następnie wybierz, jak duży ma być hotel. Następnie weź starą drewnianą skrzynkę, najlepiej taką, w której wcześniej przechowywano produkty. Jeśli drewno nie jest gładkie, przeszlifuj ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Użyj drewnianych desek, aby podzielić podłogi i pokoje w hotelu. Aby zwiększyć stabilność, przymocuj poziomą podłogę do ścian bocznych. Wszystko, co musisz zrobić, aby zbudować pokoje, to przymocować deski do drewna w miejscu, w którym mają znajdować się ściany.

Opcjonalnie Pole biwakowe w Tumianach, pole namiotowe, pole kempingowe, domki letniskowe nad jeziorem Pisz poleca: Pomyśl o umieszczeniu metalowej siatki z przodu, aby uniemożliwić ptakom zjadanie owadów. Aby ją zamontować, potrzebujesz jedynie takera (zszywacz tapicerski).

Aby osłonić boki przed deszczem, deska używana jako dach powinna być większa i o kilka centymetrów szersza niż skrzynia. Następnie pokryj ją papą dachową. Dach powinien być umieszczony pod kątem, aby zapewnić lepsze odprowadzanie wody. Idealnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest drewniany klin przymocowany do górnej krawędzi skrzynki od tyłu za pomocą śrub. Zamontuj dach klina za pomocą śrub.

Stworzyłeś już szkielet swojego motelu dla owadów. Wszystko, co pozostało do zrobienia, to dodanie odpowiedniej wyściółki.

Co umieścić w hotelu dla owadów: przygotowanie wyściółki porady Camping Tumiany

Owady i dzikie pszczoły będą migrować w większym stopniu, gdy w hotelu znajdzie się więcej różnych rodzajów ściółki. Oto kilka przykładów.

Gniazda w hotelu dla pszczół zbudowanym z trzciny i bambusa.

Przymocuj bambus lub trzcinę do tej samej długości, zwiń je w cylinder i uszczelnij jeden koniec woskiem, gliną lub bio-bawełną. Na koniec umieść trzcinę lub bambusa w oczyszczonej puszce po bezpiecznym związaniu go sznurkiem lub liną. W ten sposób powstają małe gniazda.

Wskazówka: Upewnij się, że patyczki są dobrze połączone.
Podczas budowania, młodsze dzieci powinny mieć większą pomoc. Daj im prostsze zadania do wykonania, takie jak malowanie motelu dla owadów lub szlifowanie drewna. Podczas gdy starsze dzieci bez wątpienia pokochają pomaganie w budowaniu. Kiedy dzieci używają narzędzi, zawsze miej je na oku i pomagaj im, jeśli tego potrzebują.

Hotel z pustaków dla owadów

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz nieużywane pustaki na swoim podwórku, jeśli właśnie zbudowałeś dom. Są one idealne na schronienie dla pszczół i owadów, takich jak murarki. Aby zakończyć, wystarczy włożyć trochę bambusa lub trzciny w otwory pustaka.

Porada: Postaraj się wygładzić wszelkie nierówne krawędzie pustaka.

Gniazda pszczół zbudowane z drewna

Wywierć kilka otworów w kawałku drewna, zwłaszcza brzozowego, bukowego lub jesionowego. Otwory powinny znajdować się po tej stronie, po której znajduje się kora. Postaraj się wykonać je w różnych rozmiarach, najlepiej od 2 do 9 mm. Pomoże to wielu różnym gatunkom owadów. Głębokość otworów powinna wynosić od 5 do 10 cm. Nie zapomnij również wygładzić otworów, aby zapobiec zranieniu się zwierząt. Aby zapobiec przewróceniu się motelu na wietrze, przymocuj go do drzewa lub słupa albo umieść pod ścianą. Świetnym ulepszeniem motelu dla owadów byłoby:

 • płat spróchniałego drewna i trocin używany jako hotel przez pszczoły tworzące gniazda w drewnie nazywany jest strzechą.
 • W przypadku szczypawek i innych owadów należy wypełnić otwory sianem i liśćmi.
 • Miesierka różówka to rodzaj pszczoły, który chętnie zamieszka w związanych łodygach roślin zawierających szpik (jeżyn, róż, malin)
 • Pszczoły makatki będą miały miejsce do życia w kopcu z kilku kamieni.

Po zakończeniu pracy w ciągu najbliższych tygodni możesz docenić jej wyniki i zaprosić dodatkowych gości, takich jak dzikie pszczoły i inne owady. Wiosną i latem nie musisz już wykonywać żadnych prac w hotelu dla owadów, więc zapewnij im spokój. Najlepiej byłoby sprawdzić, czy cała konstrukcja jest nadal solidna przed kolejnym sezonem i w razie potrzeby wypełnić gniazda dla nowych gości.

Camping Tumiany opracował parę cennych wskazówek o których warto pamiętać:

 1. Pokarm musi być dostępny cały czas
 2. pszczoły nie lubią hoteli wypełnionych szyszkami, słomą, wełną drzewną czy muszlami ślimaków.

Jeśli szukacie ciekawych wzorów domków dla owadów polecamy szereg inspiracji internetowych.

Powiązane wpisy

Call Now ButtonZADZWOŃ