Rozpoznawanie dźwięków natury: zabawy sensoryczne dla najmłodszych na polu namiotowym

Łączenie się z naturą na polu namiotowym jest ważnym krokiem w ucieczce od zgiełku codziennego życia, ponieważ zapewnia nam schronienie i poczucie spokoju. Jednym z najważniejszych rodzajów rozrywki fizycznej dla dzieci powinno być łączenie się z naturą, ponieważ od najmłodszych lat są one stale narażone na stymulację wizualną i słuchową. Przebywanie w otoczeniu roślinności nie tylko sprawia, że czujemy się spokojniejsi, ale także umożliwia nam usłyszenie bardzo słabych, ale bardzo przyjemnych dźwięków. Te dźwięki z otoczenia wyostrzają słuch, skupiają uwagę i rozwijają cierpliwość. Z tego artykułu dowiesz się, jak zorganizować kolejną wycieczkę, aby była fascynującą przygodą w świat dźwięków, wzmacniającą rozwój sensoryczny Twojego dziecka.

W artykule:

Na polu namiotowym techniki rozwijania słuchu za pomocą zajęć sensorycznych dla dzieci na świeżym powietrzu

Nie musisz czynić wyszukanych i czasochłonnych przygotowań, aby towarzyszyć dziecku we wciągającej wycieczce sensorycznej, która pomoże mu rozwijać i wyostrzać słuch. O zmysły malucha można szybko i łatwo zadbać w niemal każdych okolicznościach. Zasadniczo polega ona na celowym skupieniu się na dźwiękach i zakłóceniach, które normalnie ignorujemy. Sprzyja to większemu odprężeniu i głębszemu odczuwaniu kontaktu z naturą, by jednocześnie je poznawać.
koncert na świeżym powietrzu

Gra „Leśny koncert” przeznaczona jest przede wszystkim dla małych dzieci i pomaga im lepiej się skupić. Do tej gry wybierasz miejsce w przyrodzie, w którym możesz usłyszeć i znaleźć intrygujące odgłosy. Spacerując z dzieckiem, zatrzymajcie się na przerwę. Zamykając oczy, zajmijcie miejsce na ławce lub kocu. Czy coś słyszysz? Płynący potok, dzięcioła stukającego szybko i rytmicznie, wiatr szeleszczący w gałęziach, a może delikatne odgłosy innych spacerowiczów? Pozwól dziecku na jak najdokładniejszą relację z tego, co słyszy. Przede wszystkim postaraj się „zebrać” i zachować jak najwięcej różnych dźwięków podczas podróży ruszając z pola namiotowego.

Inną możliwością jest przygotowanie „polowania na dźwięki”. Stwórzcie cel podróży i zdecydujcie wcześniej, czego będziecie słuchać, np. trzech odgłosów ptaków, dwóch wyraźnych „dźwięków wody” lub szerzej – czterech dźwięków natury (np. szept wiatru, śpiew ptaków, chrzęst kamieni, szelest liści itp.) Rozbudzając inne zmysły, możesz też nadać całej zabawie nieco więcej różnorodności. Poproś dziecko o opisanie zapachów, które spotyka w różnych środowiskach, np. w lesie, na łące, nad rzeką. Jakie zwierzęta i rośliny można tam zobaczyć? Czy słyszeliście?

Wianek z kwiatów polnych

Świadome poznawanie odgłosów otoczenia wymaga wiele wysiłku, cierpliwości i skupienia ze strony dziecka; nie jest to czynność, która przychodzi naturalnie. Możesz wyznaczyć cel i nagrodę, aby uczynić ćwiczenie bardziej angażującym, np. nagrodzić małym, odżywczym smakołykiem osobę, która jako pierwsza usłyszy i opisze pięć odrębnych odgłosów.

Pole namiotowe to miejsce do rozpoznawania śpiewu ptaków

Dla starszych dzieci odpowiednia jest gra „leśny koncert”. Musi być ona jednak odpowiednio dostosowana do ich możliwości i poziomu rozwoju osobistego. Możecie spróbować wspólnie rozpoznawać ptaki, słuchając ich śpiewu, a nie odgłosów otoczenia. Przy odrobinie praktyki możesz szybko nabrać wprawy w odróżnianiu ich od siebie. Wskazówka: Rozpoznawanie niektórych głosów ptaków może być trudne. Możesz jednak pomóc sobie w tym, stosując się do darmowych instrukcji na stronach internetowych lub w aplikacjach, takich jak https://www.glosy-ptakow.pl.
Podczas wędrówki po zmroku odkryj z dzieckiem świat nocnych dźwięków.

Będąc na polu namiotowym możesz zabrać starsze dzieci na nocną wędrówkę, aby usłyszeć nocne dźwięki natury. Połączenie się z naturą po zmroku będzie dla naszych pociech szczególnym doświadczeniem, ponieważ da im świeże spojrzenie na otoczenie. Najlepiej jest wyjść z domu kilka godzin przed wschodem słońca, aby docenić zarówno nocne odgłosy, jak i budzącą się do życia przyrodę. Aby bezpośrednio doświadczyć zmiennej porannej symfonii ptaków, spaceruje się przez noc aż do świtu. Jeśli zdecydujesz się na taką podróż, wybierz dzień wolny od szkoły lub przedszkola, a noc wcześniej dobrze się wyśpij.

__________

Pamiętaj, aby…

Zaplanuj z wyprzedzeniem swoją nocną wędrówkę. Zlokalizuj dogodną trasę w ciągu dnia, aby mieć pewność, że wybrana przez Ciebie droga będzie czysta nawet po zapadnięciu zmroku. Upewnij się, że nie ma na niej żadnych wystających gałęzi czy kamieni, o które mógłbyś się potknąć. Po zmroku każda trasa ma zupełnie inny wygląd. Porywający nastrój tworzy pohukiwanie sów, trzask drzew pod stopami i szelest stworzeń przemykających przez sąsiednie krzaki. Takie przeżycia pozostaną z Tobą na bardzo długo. Zawsze maszerujcie blisko siebie lub trzymajcie się za ręce, aby upewnić się, że dziecko nie jest nadmiernie przestraszone.

__________

Naturalne materiały na instrumenty muzyczne: projekty domowych dzwonków wietrznych

Czy lubisz cieszyć się dźwiękami natury na polu namiotowym przez dłuższy czas? Możesz połączyć naturalne rzeczy na wiele różnych sposobów w taki sposób, że dźwięki otoczenia wokół Ciebie będą wydawane przez wiatr. Takie „muzykowanie” wymaga jednak sporej wyobraźni. Jeśli masz cierpliwość, możesz stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Jak zrobić własne instrumenty muzyczne, w tym gongi wiatrowe podczas wakacji na polu namiotowym

Podczas  wakacji na polu namiotowym z dzieckiem zbieraj różne ekologiczne przedmioty. Lepiej wybrać przedmioty, które są intrygujące, aby słuchać, gdy się zderzają. Odpowiednio łącząc je, możesz stworzyć muzyczne zabawki, które są dla ciebie całkowicie oryginalne. Warte rozważenia:

 • Żołędzie, kasztany lub inne orzechy
 • kamyczki
 • patyki
 • liście
 • szyszki.

Możesz dać upust swojej kreatywności tworząc własne naturalne instrumenty muzyczne. Spróbujcie na przykład stworzyć:

 1. wykonane z łupin orzechów, kastaniety
 2. ksylofon z drewnianych patyczków o różnych rozmiarach.
 3. grzechotkę z szyszek sosnowych zawieszoną na patyku.

Czy chciałbyś rozpocząć swoje własne przedsięwzięcie DIY i stworzyć kilka ekologicznych instrumentów muzycznych? Wykonywanie gongów wiatrowych z przedmiotów, które można łatwo odkryć i zebrać w lokalnym lesie przy polu namiotowym jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Potrzebne będą:

 • kłoda lub spory kawałka drewna
 • sznurek z juty lub innych naturalnych włókien
 • przedmioty zebrane podczas spaceru, takie jak liście, szyszki, kamienie, puste skorupy ślimaków, kasztany itp.

Szczegółowe wykonanie:

W pierwszej kolejności wykonaj stojak na dzwonki. Aby zawiesić całą budowlę, użyj kawałka drewna i podłącz do niego sznurek. Inną opcją jest zbudowanie konstrukcji, która jest nieco bardziej skomplikowana. Wykorzystaj do tego odpowiednio przycięte kawałki drewna i połącz je w wybrany przez siebie kształt, np. kształt ażurowej ramy.

 1. Zebrane wcześniej rzeczy należy nawlec na sznurki.
 2. Szyszki lub kamienie powinny być ciasno owinięte, aby nie wypadały ze sznurka.
 3. W muszlach ślimaków można delikatnie wywiercić maleńki otwór, ale ponieważ ta praca wymaga dużej dokładności, lepiej zrobić to samemu.
 4. Warto pokroić małe gałązki w drewniane plastry i pomalować je na różne kolory. W tej sytuacji również należy zabrać malucha na dwór i porąbać drewno.
 5. Aby umożliwić łatwe przymocowanie luźnego końca sznurka do drewnianej ramy, nie należy wieszać ozdób na całej długości sznurka.
 6. Ozdobne sznurki przewiąż, aby rama była wisiała prosto.
 7. Powieś gongi wiatrowe w miejscu, gdzie wiatr może je swobodnie poruszać.

Podsumowanie

Zmysły słuchu dzieci nie są jedynymi, które rozwijają się, gdy zachęcamy je do badania głośnych i miękkich odgłosów natury na polu namiotowym nad jeziorem. W ten sposób dzieci wyostrzają swój zmysł świadomości, cieszą się bezcennymi chwilami uwagi i ćwiczą ważne umiejętności, takie jak koncentracja i wytrzymałość. Przede wszystkim zabawy słuchowe, które są zajęciami sensorycznymi, uczą dzieci, jak cenne jest słyszenie dźwięków, jak dbać o ten zmysł i jak chronić go przed nadmiernym hałasem.

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ