Spis treści
- Przyjazd na camping dobre rady
- Zachowuj odpowiedni dystans w ustawieniu
- Regulamin campingu nie tylko na Mazurach
- Wskazówki dotyczące zachowania czystości i higieny na campingu i polu namiotowym
- Harmonia na polu namiotowym i campingu
- Najczęściej zadawane pytania
—
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest uprzejmość, która cechuje wypoczynek na polach namiotowych i campingach. Jeśli potrzebujecie pomocy podczas pobytu na Campingu Tumiany, nasz personel chętnie ją zapewni, aby wakacje były przyjemne i niezapomniane. Ważne jest, aby przestrzegać regulaminu campingu, którego celem jest zapewnienie bezpiecznego i miłego spędzenia czasu na urlopie. Każdy camping ma swoje własne przepisy obozowania, ale istnieją też wspólne zasady obowiązujące podczas pobytu, które wymienimy poniżej.
Przyjazd na camping dobre rady
Jeśli możecie, zaplanujcie swój przyjazd na camping w ciągu dnia. Wynika to z faktu, że większość ośrodków wypoczynkowych ma określony czas „ciszy nocnej” zazwyczaj w godzinach 22:00-7:00. W tym czasie nie ma możliwości zameldowania się na campingu. Również w nocy zabronione jest montowanie namiotów, ustawianie przyczep kempingowych czy kamperów, aby nie przeszkadzać sąsiadom podczas snu i odpoczynku.

Przyjazd na pole namiotowe i camping warto zaplanować w ciągu dnia
Szanujcie ciszę nocną i planujcie przyjazd na kemping w ciągu dnia, aby nie przeszkadzać sąsiadom podczas przyjazdu. Dzięki temu łatwiej będzie nawiązać kontakt z innymi gośćmi i zrobisz pozytywne pierwsze wrażenie.
Dodatkowo, znacznie łatwiej jest zaparkować i obsługiwać kampera czy przyczepę kempingową w ciągu dnia, co może być szczególnie przydatne dla osób, które przyjechały tu po raz pierwszy.
Jeśli zdarzy się Wam przyjechać w nocy, poproście obsługę recepcji lub ochronę o wskazanie miejsca, gdzie możecie zatrzymać się do rana. Szlabany Ośrodków Wypoczynkowych są najczęściej opuszczone w tych porach, by umożliwić gościom spokojny wypoczynek.
Zachowuj odpowiedni dystans w ustawieniu
Niektóre campingi umożliwiają gościom dowolny wybór miejsca parkingowego i mogą nie mieć ściśle określonych parceli. Prawo do prywatności jest zagwarantowane wszystkim kempingowiczom niezależnie od braku jasno określonych ograniczeń. Dlatego należy zachować odstęp około 3 do 4 metrów od kolejnego kampera, przyczepy kempingowej czy namiotu, nawet jeśli nie ma jasno określonych granic parceli. Unikaj prób przeciskania się przez każdy najmniejszy otwór.
Regulamin campingu nie tylko na Mazurach
Zarówno początkujący obozowicze, jak i doświadczeni kempingowicze mają to samo pragnienie: spokojnego wypoczynku podczas urlopu. Ważne jest, aby znać i przestrzegać zasad obowiązujących na campingu, aby uniknąć nieporozumień. Przestrzegaj kilku podstawowych reguł, aby uniknąć „gafy”.
Wskazówki dotyczące dobrego wypoczynku:
- Przestrzegaj ciszy nocnej. W porze obiadowej, wczesnym rankiem i późnym wieczorem staraj się zachowywać cicho. W nocy wyłączaj wszystkie światła, nawet te na zewnątrz.
- Staraj się nie hałasować. Pamiętaj, że kampery, przyczepy kempingowe i namioty nie mają najlepszej izolacji akustycznej. Głośne rozmowy w późnych godzinach nocnych i ożywione imprezy będą przeszkadzać sąsiadom.
- Szanuj granice parceli: Unikaj przekraczania własności sąsiadów, aby skrócić swoją trasę; potencjalna konfrontacja nie jest warta tych kilku dodatkowych kroków.
Wskazówki dotyczące zachowania czystości i higieny na campingu i polu namiotowym
- Śmieci: Sprzątaj po sobie i zwracaj uwagę na czystość terenu wokół swojego miejsca obozowego. Pszczoły, osy, mrówki i większe stworzenia, takie jak szopy, lisy, a nawet dziki, są przyciągane do resztek jedzenia. Pozostawiają one również za sobą nieprzyjemny zapach, który przenika do okolicy. Pamiętaj więc o wyrzucaniu śmieci i umieszczaniu ich w odpowiednio wyznaczonych pojemnikach zarówno podczas pobytu, jak i w dniu wyjazdu. Nie pozwól, aby pozostawały na miejscu Twojego obozowania. Dbanie o prawidłowe wyrzucanie śmieci do kontenerów pomoże również środowisku naturalnemu podczas pobytu na wakacjach.
- Toaleta i pojemnik na szarą wodę. Powinieneś prawidłowo opróżnić toaletę chemiczną i pojemnik na szarą wodę, aby zapobiec przedostawaniu się ścieków do kanalizacji lub bezpośrednio na łąkę. Korzystaj z miejsc wydzielonych specjalnie do tego celu i zawsze zostawiaj po sobie porządek.
- Węże do wody. Używaj odpowiednich węży wodnych; węże do czystej wody i węże do ścieków powinny być przechowywane oddzielnie. Oczywiście nie należy ich wykorzystywać do innych celów ani mieszać. Przywożenie własnych węży i czyszczenie ich we własnym zakresie jest najbezpieczniejszą opcją.
- Naczynia. Naczynia należy myć tylko w określonych miejscach, nie należy używać tego samego zlewu do higieny osobistej. Wiele kempingów posiada miejsca do mycia naczyń i prania, a także łazienki o określonych funkcjach. W razie wątpliwości skonsultuj się z sąsiadami, którzy na pewno chętnie wskażą właściwe miejsce.
- Sanitariaty. Pozostaw czystą i uporządkowaną toaletę. Niezależnie od tego, czy jest to wspólny prysznic, łazienka, czy pralnia, staraj się pozostawić wszystkie sanitariaty w czystości. Kemping stanie się bardziej higieniczny i przyjemny, jeśli wszyscy będą postępować w ten sposób. Oto nasza mała rada: jeśli zamierzasz korzystać z publicznych pryszniców, nie zapomnij zabrać klapek!
- Grillowanie. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy rozpalanie grilla jest dozwolone na Twoim campingu. Pamiętaj, że może się to zmienić w zależności od pogody i tego, jak poważne jest zagrożenie pożarowe. Ustal kierunek wiatru przed rozstawieniem grilla i postaraj się nie zadymić sąsiadów.
Harmonia na polu namiotowym i campingu
Poznaj kilka podstawowych zasad dogadywania się z innymi na campingu, jeśli chcesz, aby Twoje wakacje pełne przygód przebiegały serdecznie i koleżeńsko:
- Przyjazne pozdrowienia innych obozowiczów. Ważne jest grzeczne przywitanie innych turystów. Wystarczy powiedzieć „dzień dobry” i skinąć głową. Pamiętaj, że nie wszyscy Twoi sąsiedzi mogą być chętni do rozmowy. Wystarczy jednak trochę pobyć w terenie, aby stwierdzić, kto jest otwarty na integrację.
- Bądź pomocny. Zaoferuj swoją pomoc, jeśli widzisz, że któryś z gości potrzebuje wsparcia w zaparkowaniu kampera czy przyczepy kempingowej, a także rozłożeniu namiotu. Miło będzie jeśli wskażesz drogę dotarcia na plażę czy restauracji.
- Poszukuj kompromisów. Nawet przy najlepszych chęciach, bawiące się dzieci lub szczekający pies mogą szybko wywołać spore zamieszanie, więc nie zawsze będziesz w stanie uniknąć hałasu. Bez względu na to, po której stronie sporu się znajdujesz, staraj się szukać kompromisów, ponieważ prawdopodobnie każdemu zdarzyło się albo spowodować, albo być ofiarą takiego zakłócenia.
- Wyjazd z czworonogiem. Planując wyjazd z psem lub kotem pamiętaj, aby podczas pobytu na kempingu trzymać go na smyczy lub w kojcu, wtedy nie wkroczy na działki sąsiadów ani nie będzie błąkał się wśród gości. Jeśli natomiast boisz się czworonogów, to unikaj psich łączek w okolicy pola namiotowego.
Najczęściej zadawane pytania
Czy woda w jeziorze Pisz jest czysta?
Tak, woda w jeziorze jest czysta i przyjazna dla kąpieli.
Czy jezioro jest bezpieczne dla dzieci i czy jest plaża?
Tak, jezioro jest bezpieczne i posiada wyznaczoną plażę.
Czy pole namiotowe znajduje się bezpośrednio nad jeziorem?
Tak, camping jest zazwyczaj położony na półwyspie, otoczony wodą.
Jakie udogodnienia posiadacie dla osób niepełnosprawnych?
Dostępne są łazienki oraz restauracja i inne udogodnienia przystosowane do osób niepełnosprawnych.
Czy mogę przygotować ognisko we własnym zakresie?
Tak, są wyznaczone miejsca na ogniska, a drewno jest dostępne na sprzedaż
Campingi mają zazwyczaj bardzo luźną i przyjazną atmosferę, dlatego szanujmy naszych sąsiadów, kiedy tam jesteśmy. Podczas naszego pobytu na kempingu zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo, czystość i komfort naszego otoczenia. Nawet dla początkujących turystów wiele zasad obowiązujących na kempingu jest prostych i łatwych do przestrzegania. W razie wątpliwości wystarczy zasięgnąć porady innych kempingowiczów. Przestrzegając tych zasad można spędzić miło czas na urlopie i uniknąć konfrontacji z sąsiadami lub gospodarzami campingu.