Daleko jeszcze? Atrakcje dla dzieci w podróży

Ty i Twoi towarzysze zazwyczaj spędzacie razem kilka godzin w samochodzie, zanim dotrzecie do celu – luksusowego domku nad jeziorem. Wspólna jazda jako rodzina jest często nieuniknioną koniecznością, którą trzeba pokonać w drodze do bardziej relaksujących i przyjemnych zajęć wakacyjnych. Dłuższa podróż w zamkniętej przestrzeni samochodu wystawia na próbę cierpliwość wszystkich, a zwłaszcza dzieci. Nierzadko zdarza się, że pasażerowie na tylnym siedzeniu zaczynają zadawać pytania typu „Jak daleko jeszcze?” już po dziesięciu minutach spędzonych za kierownicą. Maluchy będą natychmiast marudzić. Może pojawić się narzekanie na nudę, gdy jesteś uwięziony w korku spowodowanym przez objazdy lub budowy dróg. Poniższe zajęcia mają na celu pomóc odwrócić uwagę dzieci od monotonii długich przejazdów samochodem, mimo że nie ma jednej pewnej strategii, aby czas spędzony w podróży minął szybciej. Przy okazji zapewnią powód do żartów i wspólnej zabawy, co sprawi, że cała rodzina znajdzie się w duchu wakacji.

Spis treści:

Z kilkoma zabawnymi zajęciami w samochodzie, nawet najdłuższa jazda minie raz-dwa.

Chociaż w samochodzie jest ograniczona ilość miejsca, twoja wyobraźnia nie jest. Poniższe gry samochodowe zapewnią mnóstwo rozrywki wszystkim członkom gospodarstwa domowego, a najistotniejsze jest to, że nie wymagają one żadnej wcześniejszej organizacji ani przygotowania.
W razie potrzeby możesz szybko edytować lub zmieniać gry tak, aby były bardziej odpowiednie dla wieku i poziomu umiejętności Twoich dzieci.

To, co przychodzi nam na myśl, to…

Skojarzenia – gra słowna na podróż

W grę skojarzeń można grać w nieskończoność. Ponieważ każdy ma swój własny, unikalny zestaw skojarzeń z danym tematem, nie ma możliwości, aby ktokolwiek oszukiwał w tej grze lub udzielał odpowiedzi w jakikolwiek sposób sprzecznej z wytycznymi. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś, zasady są następujące: pierwsza osoba mówi dowolne słowo, a następna mówi, co identyfikuje z tym terminem. Możecie dowolnie zmieniać zasady, jeśli uznacie, że pierwotna wersja wariacji, w której każdy z graczy odnosi się do słowa wypowiedzianego przez gracza przed nim, staje się dla was nużąca. Na przykład, jeśli jedna osoba wypowiada jakieś słowo, następna osoba jest zobowiązana do powiedzenia wszystkiego, co wiąże się z tym terminem, a Tobie nie wolno się powtarzać.

Co myślę?

Wariant „O czym myślę” uwolnienia kreatywność i nawiązania do rzeczy i osób, które nie znajdują się teraz w zasięgu wzroku. Pierwszy krok gry wymaga od każdego uczestnika, aby pomyślał o konkretnym przedmiocie; może to być na przykład znane zwierzę lub budowla.
Można łatwo dostosować grę do wieku dzieci, wybierając temat łatwiejszy lub trudniejszy.
Zadając pytania uzupełniające, inni próbują uzyskać informacje dotyczące toku myślenia pierwszej osoby. Muszą one być tak sformułowane, aby na każde z nich można było odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”.
Pomocną wskazówką jest odgadywanie znanych postaci z bajek. Po przyjeździe na miejsce do luksusowych domków nad jeziorem możecie razem obejrzeć najlepsze bajki w naszej Restauracji.

Wakacje w luksusowym domku nad jeziorem z dziećmi – zabawy do podróży.

„Nie mów tak – nie mów nie”

Osoba prowadząca grę będzie zadawała pytania pozostałym graczom, a pytania te będą wymagały odpowiedzi, które nie będą zawierały słów „tak” lub „nie”. Każda kolejna runda jest swoistym testem zdolności koncentracji i kreatywnego myślenia.
Aby na pytanie „Czy lubisz ciasto czekoladowe babci Helenki?” odpowiedzieć na przykład „Po prostu nie mogę się oprzeć tylko dla jednego kawałka!”, a nie spontaniczne „tak”, wymaga od odpowiadającego dużej koncentracji. Polecane dziedziny pytań: bajki, sport, książki, rodzina, kulinaria. Będziecie się razem śmiać do rozpuku, kiedy tylko jeden z uczestników gry zapomni się i przez pomyłkę wypowie zakazany termin. „Przegrany” przejmuje wtedy rolę prowadzącego i zabawa od początku jest powtarzana z nim na czele.

Słowo na literę P

Uczestnik wymyśla dowolne słowo i przekazuje je sąsiadowi na ucho. Osoba, która usłyszała słowo ma za zadanie opisać je wyrazami tylko na literę P. Załóżmy przekazane na ucho słów to „zając”. Opisujący może użyć opisu : pomyka po polu. Reszta uczestników musi odgadnąć wyraz główny.

Łańcuszek sylabowy

Celem tej gry jest wymyślanie nowych słów, które zaczynają się od tej samej sylaby, która została użyta do rozpoczęcia poprzedniego określenia. Ktoś proponuje słowo początkowe, np. „lo_ko_mo-ty-wa”. Kolejne słowo powstaje poprzez dodanie jego ostatniej sylaby, np. „wa-row-nia”.
Następna osoba biorąca udział w zabawie ma obowiązek rozpocząć swoje słowo od sylaby „nia”, tworząc nowe słowo np. „nia-ga-ra”. Kolejne określenia to np. „ka-jak”, „jak-by”, „by-wa-lec” itp.

Wersja nastawiona na maluchy: aby gra była bardziej przystępna dla najmniejszych dzieci, można wymyślać słowa, które zaczynają się na ostatnią literę słowa, które było przed nimi. Na przykład można wymyślić takie słowa jak „mama”, „arbuz”, „zeszyt”, „trąba” itd.

Atrakcje dla dzieci w podróży na urlop w luksusowych domkach nad jeziorem.

Zostało jeszcze parę godzin drogi do luksusowych domków nad jeziorem. Mamy więcej propozycji.

Bajki z niespodzianką

Opowiedz klasyczną bajkę w sposób, który jest wyjątkowy dla Ciebie! Tym razem wpleć w treść utworu kilka szalonych szczegółów, tak aby w skandaliczny sposób wyróżniał się on na tle pozostałych prac. Pozostali uczestnicy zwracają uwagę i starają się dostrzec jak najwięcej zmian w konwencjonalnym opowiadaniu bajki. W efekcie Czerwony Kapturek zamiast smakołyków w koszyczku zaniesie babci colę i dużego kebaba, Brzydkie Kaczątko zamieni się w smoka, a nie w łabędzia, a Trzy Małe Świnki zbudowały salę do gier na PlayStation zamiast w domków.
Za każdym razem jeden punkt otrzymuje pierwsza osoba, która rozpozna „bzdurę”. Osoba, która skończy z największą ilością punktów, zostaje uznana za zwycięzcę konkursu. Nuda podczas gry jest fizycznie niemożliwa, a wywołanie napadów śmiechu u małych dzieci jest dość proste. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do liczby różnych sposobów, w jakie można by rozegrać tę grę.

Historia TEJ rejestracji

Jest to gra, która jest bardzo przydatna w korku. Łatwiej jest odczytać tablice rejestracyjne pojazdów znajdujących się przed i za Twoim własnym pojazdem. Wszyscy grający w grę na zmianę wymyślają humorystyczne stwierdzenia, rozkładając litery z tablic rejestracyjnych. Na przykład z tablicy WBO GU27 można ułożyć zdanie „Wielki bóbr osuszył główną ulicę”, jeśli postępuje się zgodnie z instrukcją.

Atrakcje dla dzieci Warmia i Mazury
fot. Camping Tumiany – Gokarty.

Zagadkowa walizka

Ta gra jest kolejną, która jest uważana za jedną z najlepszych klasycznych gier słownych i wspaniale współgra z duchem wakacyjnym. Osoba rozpoczyna wypowiedź mówiąc: „Pakuję się na wakacje i wkładam do bagażu…”, a następnie przechodzi do zakończenia zdania wybranym przez siebie przedmiotem, którym może być na przykład para okularów przeciwsłonecznych lub piłka. Kolejna osoba zaczyna zdanie od tego samego zwrotu. Przed dodaniem własnych rzeczy kolejne osoby muszą odtworzyć cały proces pakowania i sporządzić listę przedmiotów znajdujących się w bagażu, umieszczając je w odpowiedniej kolejności.

Zabawną odmianą, jest zamiast walizki „pakowanie” worka na śmieci. Ponieważ w worku lądują również rzeczy, które dzieci i dorośli nieszczególnie cenią, jak np. prace domowe z matematyki brokuły czy brudne skarpetki, śmiechu przy tym jest znacznie więcej. Gdy wszystkie pokłady pamięci zostaną zużyte, wskazuje to, że worek na śmieci jest już wypełniony po brzegi i trzeba go opróżnić w kolejnym miejscu.

Państwa-miasta

Jeszcze jedna pozycja z katalogu najbardziej znanych na świecie gier słownych. Przedyskutujcie ze sobą różne rodzaje kategorii, które mogą być dodane do klasycznej wersji tej gry, aby uczynić ją bardziej odpowiednią dla dzieci, które są stale w ruchu. Mogą to być takie rzeczy jak rodzaje lodów, przedmioty, które można znaleźć na plaży, owoce, warzywa, rzeczy, które są okrągłe lub kwadratowe, atrakcje na placu zabaw, oraz postacie z baśni i bajek.

Możliwości są nieograniczone, gdy wybierasz się do luksusowego domku nad jeziorem z całą rodziną.

Dobra zabawa dla całej rodziny w drodze na wakacje nad jeziorem

Kolorowy świat

Nawet najmłodsze maluchy będą się dobrze bawić grając w tę grę, a jest ona jeszcze bardziej zabawna, gdy mają okazję rywalizować ze sobą. Można liczyć samochody, które mają wybrany przez nich kolor, np. żółty lub czerwony. Kolor pojazdów zmienia się po tym, jak pierwsze dziecko policzy ich 20. Zwycięzca otrzyma nagrodę, którą może być np. kawałek owocu o tym samym odcieniu.

Od A do Z

Aby rozpocząć, dorośli w samochodzie powinni wybrać kategorię: zwierzęta, rośliny, kraje lub warzywa. Uważaj, aby nie była zbyt wymagająca dla graczy, którzy dopiero uczą się liter.
Pierwsza osoba biorąca udział w grze musi wymyślić słowo, które zaczyna się na każdą literę alfabetu, zaczynając od litery A (np. „amur”) i kontynuować w ten sposób, aż wszystkie litery zostaną wykorzystane (np. bocian, chomik, ćma, dudek itp.). Kto nie jest w stanie nazwać danego pojęcia, zostaje wyeliminowany z gry lub musi szukać pomocy u bardziej doświadczonych graczy, w zależności od ustalonego regulaminu.

Przyjemnie mija nam wspólnie czas w podróży do wakacyjnych domków nad jeziorem

Inne aktywności niż gry, które mogą pomóc sprawić, że czas spędzony w podróży minie dużo szybciej.

Paczka w trasie

Szczególnie podczas długiej podróży do luksusowych domków nad jeziorem dzieci będą zachwycone, gdy zostaną nagrodzone małymi paczkami-niespodziankami. Przykładowo, jedna taka paczka może być im wręczana za każde przejechane 100 kilometrów. W ten sposób można zapewnić dzieciom zajęcie i poprawić ich samopoczucie, gdy są trochę rozdrażnione.
Istnieje możliwość, że w paczce znajdują się:

  • kolorowanki,
  • przekąska
  • zabawka
  • książka
  • karta zdrapka
  • gra zręcznościowa
  • łamigłówki

Bilety w podróży do luksusowych domków nad jeziorem na Mazurach

Jeszcze jedna wersja aktywności, wycinając bilety z różnych kolorów papieru i przygotowując je w domu do wykorzystania podczas pokonywania kolejnych odcinków trasy. Po przejechaniu określonego dystansu można w specjalnej ceremonii wręczyć dzieciom kolejny bilet lub „przebić” go, aby pokazać, że na niego zasłużyły. Dzieciom znacznie łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak długa będzie cała podróż, jeśli zostanie ona przedstawiona w ten sposób. Już na miejscu nabywają ostatni dostępny bilet.

Tablet też jest ok.

Podróż, którą dziecko spędzi z nosem zakopanym w tablecie, nie jest do końca konstruktywną techniką walki z nudą, która może pojawić się w samochodzie. Jednak monotonię długiej podróży można przerwać przyzwoitą ilością elektronicznej rozrywki, takiej jak na przykład odcinek ukochanej kreskówki. Większość tabletów można bez problemu przymocować do tylnej części oparcia kierowcy lub pasażera. Oprócz oglądania filmów z dzieckiem, można też puścić mu ciekawy audiobook lub jakąś ulubioną muzykę. Rodzice są w stanie odetchnąć i cieszyć się ciszą i spokojem, podczas gdy ich dzieci są zanurzone w przygodach bohaterów z bajek, których słuchają przez słuchawki, które mają na sobie.

Parę wskazówek, na które zwróć uwagę.

W przypadku, gdy Twoje dziecko niespodziewanie zachoruje, nigdy nie powinieneś być bez papierowej lub plastikowej torby pod ręką.

Zamontuj dodatkowe lusterko, abyś mógł mieć oko na swoje dziecko podczas drogi. Unikniesz stałego odwracania się do tyłu.

Upewnij się, że planujesz wystarczająco dużo postojów.

Podczas podróży z dziećmi ważne jest, aby zatrzymać się na przerwy w regularnych odstępach czasu. Kiedy dzieci mogą rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza i pobiegać przez chwilę, mali pasażerowie czują się znacznie lepiej. Należy starać się parkować w miejscach, które nie są zbytnio zajęte, a jeśli to w ogóle możliwe, należy parkować na parkingach leśnych, które mają ławki, aby można było urządzić piknik na świeżym powietrzu.

Łatwo pokonać nudę, jeśli wykorzystasz odrobinę swojej kreatywności lub skorzystasz z naszych porad, ale nie ma jednej pewnej strategii, która sprawi, że czas szybciej minie podczas podróży.
Twoje dzieci pozostaną w dobrym nastroju, jeśli zapewnisz im rozrywkę w postaci gier i zajęć podczas podróży do luksusowych domków nad jeziorem, a zabawa w gronie rodzinnym pomoże wprowadzić wszystkich w beztroski wakacyjny nastrój jeszcze przed dotarciem do celu.

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ