Bezpieczna podróż i zapobieganie kradzieżom dla kamperów i przyczep kempingowych

Każda podróż kamperem może być fantastyczna i niezapomniana. Dzięki tej formie urlopu, Twoja podróż nie jest zależna od dostępności noclegów, ponieważ zawsze masz do dyspozycji swój mobilny dom. Jednak, aby odbyć relaksującą podróż kamperem czy wypożyczoną przyczepą kempingową, należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie bezpieczeństwa i poczynić niezbędne kroki przed wyjazdem. Aby to zrobić, pamiętaj o kilku rzeczach i zwróć uwagę na nasze sugestie i porady.

Zobacz nasz przewodnik na temat zapobiegania ryzyku podczas podróży i zabezpieczania kampera i wynajętej przyczepy kempingowej przed kradzieżą.

Spis treści:

Jakie prawo jazdy jest wymagane do prowadzenia kampera lub przyczepy kempingowej? – kilka szczegółów na temat obowiązujących obecnie przepisów

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na campingu, możesz się zastanawiać, czy wymagana jest do podróży jakieś szczególne prawo jazdy. Na szczęście większość kamperów i przyczep kempingowych można prowadzić na podstawie prawa jazdy kategorii B. Ważnym czynnikiem jest masa całkowita pojazdu, która nie może być większa niż 3,5 tony. Aby ułatwić Państwu rozeznanie w dostępnych na rynku możliwościach, zestawienie różnych rodzajów pojazdów i pozwoleń niezbędnych do ich eksploatacji.

Zezwolenia niezbędne do prowadzenia kampera

Jeśli chodzi o kampery, waga pojazdu jest głównym czynnikiem określającym rodzaj prawa jazdy wymaganej do jego obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa różne rodzaje pojazdów: te o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i te, które są cięższe. Tak więc, w zależności od rodzaju posiadanego prawa jazdy, należy zwrócić baczną uwagę na całkowity dopuszczalny ciężar pojazdu po załadunku. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w akapicie „Odpowiednie zapakowanie kampera lub przyczepy kempingowej„.

Trzy rodzaje praw jazdy powinny być brane pod uwagę przy określaniu, czy jesteś uprawniony do obsługi kampera:

  • B: pozwala na prowadzenie pojazdu o maksymalnej masie całkowitej 3,5 tony.
  • C1: pozwala na prowadzenie pojazdu o masie całkowitej do 7,5 tony.
  • C: umożliwia obsługę kampera o masie powyżej 7,5 tony.

Zezwolenia niezbędne do prowadzenia przyczepy kempingowej z wypożyczalni

Podobnie jak w przypadku kamperów, przyczepy kempingowe podlegają klasyfikacji ze względu na wagę. W tym przypadku klasyfikacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana i została przedstawiona w poniższej tabeli. Należy wziąć pod uwagę zarówno całkowitą masę załadowanej przyczepy, jak i wagę samochodu. Zwolennicy caravaningu określają taki zbiór pojazdów „zaprzęgiem”. Możemy zatem rozróżnić różne możliwe konstelacje w przypadku „zaprzęgów”. Zobacz jakie opcje wyróżniamy w przypadku łączenia samochodu i przyczepy kempingowej, a także jakie prawa jazdy są wymagane do ich prowadzenia:

  • klasyfikacje prawa jazdy
  • różnorodność zaprzęgów

Kat. B

Samochód i przyczepa kempingowa, które po połączeniu nie przekracza 3,5 tony.

Waga samochodu musi być jednak większa niż waga przyczepy kempingowej.

Kat. B-96

Masa łączna zespołu jest większa niż 3,5 tony, ale nie większa niż 4,25 tony.

Stosunek dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu do przyczepy kempingowej musi być utrzymany na stałym poziomie 1,33:1.

Kat. B+E

samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7 ton.

W tym momencie masa własna samochodu musi być większa o co najmniej 33% od dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.

Kat. C+E

Najcięższe zestawy, o łącznej masie powyżej 7 ton. Należy również pamiętać o dodatkowych opłatach za przejazd, ponieważ cały zestaw waży ponad 3500kg.

Niejednokrotnie pojemność przyczep kempingowych jest przeceniona przez osoby wybierające się w podróż. Jakie są zagrożenia związane z prowadzeniem przeładowanego pojazdu?

Najmniej dotkliwą karą jest opłata za jazdę bez uprawnień i przekroczenie limitu masy całkowitej pojazdu. Gdy wypożyczona przyczepa kempingowa jest nadmiernie ciężka, niemal wszyscy ubezpieczyciele odmawiają objęcia go polisą OC! W razie kolizji tracimy prawo do skorzystania z ubezpieczenia.

Jakie uprawnienia daje polskie prawo jazdy podczas podróży międzynarodowych?

Polski dokument pozwala na prowadzenie tego samego rodzaju pojazdów, co w kraju. Nie powinieneś prowadzić pojazdu, który waży więcej niż 3,5 tony, choć uprawnienia odpowiadające rodzimej kategorii B pozwoliłyby Ci na to w niektórych krajach. Należy o tym pamiętać, ponieważ istnieje możliwość, że zagraniczna wypożyczalnia udostępni większy pojazd, nie zdając sobie sprawy z wyżej wymienionych ograniczeń. Z tego powodu zawsze zwracaj szczególną uwagę na całkowitą dopuszczalną masę pojazdu.

Najważniejsze zalecenia dotyczące bezpiecznego podróżowania kamperem i przyczepą kempingową nie tylko z wypożyczalni

Każdy, kto prowadzi kampera, od razu zauważy, że różni się on nieco od  samochodu osobowego jaki większość z nas posiada. Fotele są znacznie wyżej, co zmienia Twój widok na drogę. Dodatkowo, prowadzenie i zachowanie samochodu na drodze różni się od tego, jak prowadzi się samochód osobowy. Zauważysz wiele różnic, zwłaszcza podczas hamowania i skręcania. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie przygotować się do prowadzenia samochodu kempingowego lub przyczepy kempingowej. Zanim wyjedziesz na drogę, poćwicz prowadzenie kampera lub przyczepy kempingowej na placu manewrowym. Dzięki temu będziesz w stanie poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami, takimi jak parkowanie czy cofanie, które mogą stanowić duże wyzwanie dla niedoświadczonych kierowców. Kursy w tym zakresie są sporadycznie organizowane przez szkoły jazdy. Aby jak najszybciej przyswoić najbardziej kluczowe informacje, może to być dobry pomysł.

Przyczepa kempingowa Hobby parcela campingu
fot. Camping Tumiany – Przyczepa kempingowa Hobby na parcel campingu

Aby być bezpiecznym podczas ciągnięcia wypożyczonej przyczepy kempingowej lub obsługi kampera, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Niezależnie od doświadczenia, dobrym pomysłem jest okazjonalne przypominanie sobie i ćwiczenie podstawowych ruchów gdzieś na spokojnym podwórku, ponieważ prowadzenie kampera zazwyczaj nie jest codzienną czynnością.
  • Robiąc to, możesz spokojnie przejrzeć swoje praktyki prowadzenia takiego samochodu i przypomnieć sobie, jak prawidłowo hamować, skręcać i parkować.
  • Organizując wyjazd na camping warto wcześniej przywieźć samochód na pełny przegląd. Wykwalifikowany warsztat szybko zidentyfikuje i usunie ewentualne wady.
  • Przed wyruszeniem w pierwszą podróż campervanem lub z przyczepą należy przeznaczyć nieco więcej czasu na jazdę niż zwykle. W ten sposób można zmniejszyć napięcie i przyzwyczaić się do prowadzenia takiego samochodu.
  • Przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie Twoje rzeczy, w tym bagaż, są bezpiecznie przechowywane i zabezpieczone. Przede wszystkim upewnij się, że szafki są odpowiednio zamknięte, aby uniemożliwić ich otwarcie podczas jazdy.
  • Wszyscy pasażerowie w kamperze muszą mieć zapięte pasy. W zależności od ich wieku, jeśli zabierasz dzieci na kemping, musisz upewnić się, że dostępne są specjalne foteliki.
  • Jeśli zabierasz na wakacje psa, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego pupila.
  • Unikaj pokonywania dużych odległości w jednym ciągłym odcinku podczas podróży. Regularne przerwy pomogą Ci zachować świeżość.
  • Podczas podróży na dłuższych dystansach pamiętaj o posiadaniu kierowcy rezerwowego, który w razie potrzeby może przejąć kierownicę.
  • Należy zanotować dokładne wymiary kampera lub przyczepy kempingowej. W niektórych okolicznościach może to być niezbędne, np. podczas przejeżdżania przez mosty, parkowania w ciasnych miejscach lub poruszania się w strefie budowy.
  • Zainstaluj elektroniczne zabezpieczenia przed poważnym niebezpieczeństwem, takie jak czujnik dymu lub alarm do kampera.
  • Wyłącz zasilanie samochodu, jeśli zaparkowałeś na kempingu podczas burzy. Uchroni to Twój samochód przed wyładowaniami elektrycznymi, które mogą spowodować niepotrzebne straty.

Jakich ograniczeń prędkości należy przestrzegać podczas jazdy kamperem i wynajętą przyczepą kempingową?

Podczas jazdy kamperem lub holowania przyczepy należy również uwzględnić maksymalną dozwoloną prędkość pojazdu. Ogólnie rzecz biorąc, kampery określane są w dowodzie rejestracyjnym jako „samochód specjalny kempingowy”. „Specjalne samochody kempingowe” nie są nigdzie wymienione w artykule Prawa o ruchu drogowym omawiającym ograniczenia prędkości w zależności od rodzaju pojazdu. Uwzględnione są tylko samochody osobowe, ciężarowe i motocykle. Interpretacja przepisów jest w tej kwestii skomplikowana i obfituje w spory. Co należy zrobić, aby jeździć bezpiecznie i zgodnie z prawem? Najlepszym sposobem postępowania jest kierowanie się masą pojazdu jako punktem odniesienia.

W Polsce obowiązują następujące ograniczenia prędkości dla kamperów i przyczep kempingowych:

Odpowiednie zapakowanie kampera lub wypożyczonej przyczepy kempingowej.

Prawidłowe załadowanie kampera lub wynajętej przyczepy kempingowej oraz bezpieczne zamocowanie w niej rzeczy przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze i zmniejszenia zużycia paliwa. Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących prawidłowego załadunku przyczepy kempingowej i przechowywania bagażu wewnątrz kampera:

  • Rozłóż swój towar równomiernie na samochodzie, aby nie przeciążyć żadnej z osi. Jedyną osią, na której dozwolone jest nieco większe obciążenie jest oś napędowa, ponieważ zwiększa ona przyczepność samochodu. PRZEŁADOWANIE TYŁU przyczepy kempingowej uniesie samochód do góry, przez co straci przyczepność – sytuacja bardzo niebezpieczna.
  • Ogólna zasada załadunku polega na umieszczeniu cięższych przedmiotów na dole stosu, a następnie lżejszych przedmiotów i bagażu.

Jako przykład rozważ następujące możliwości przechowywania:

  • Wiszące półki: lekka odzież, żywność w proszku itp.
  • Szafki i kosze na poziomie podłogi: napoje, konserwy itp.
  • w tylnej części samochodu: grill, sprzęt kempingowy itp.
  • Upewnij się, że wszystkie torby (i inne nieporęczne towary) są odpowiednio przymocowane pasami mocującymi.
  • Podczas jazdy otwarte półki nie powinny niczego zawierać.

Zagwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo i sprawi, że w razie hamowania Twój bagaż nie wystrzeli jak z procy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby podczas załadunku nie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Aby określić dopuszczalną ilość bagażu, należy odjąć masę własną pojazdu od dopuszczalnej wagi całkowitej. Dowód rejestracyjny zawiera wyżej wymienione informacje. Należy jednak pamiętać, że liczy się nie tylko waga samego bagażu, ale również waga pasażerów. Jeśli nie jesteś w stanie określić tego samodzielnie, skorzystaj ze specjalnych wag najazdowych w centrach diagnostycznych lub niektórych warsztatach samochodowych.

Zabezpieczenie kampera i przyczepy kempingowej z wynajmu przed kradzieżą

Zabezpieczenie pojazdów przed kradzieżą jest kluczowym elementem zwiększenia bezpieczeństwa. W ten sposób można zapewnić, że ani pojazd, ani żadne z jego cennych przedmiotów nie zostaną skradzione. Jeśli chcesz skutecznie zapobiec kradzieży swojego mobilnego domu, zwróć uwagę na poniższe porady dotyczące bezpieczeństwa dla kamperów i przyczep kempingowych z wypożyczalni Mobilne Mazury:

  • Zamykaj drzwi do swojego kampera. Przy każdym wejściu do pojazdu zainstaluj więcej zamków i urządzeń samozamykających (urządzenia mechaniczne lub elektromechaniczne, które zamykają drzwi po ich otwarciu).
  • Umieść swoje cenne rzeczy w wyjątkowo bezpiecznym sejfie lub schowku.
  • Zainstalowanie specjalnej wkładki przy zaczepie przyczepy kempingowej uniemożliwi jej odczepienie od pojazdu bez użycia unikalnego klucza.
  • Wysoce zauważalne środki bezpieczeństwa mają moc odstraszania prób kradzieży.
  • Warto zainstalować alarm w swoim kamperze lub przyczepie.
  • Aby utrudnić otwarcie okien przesuwnych, dodaj do nich dodatkowe zamki.
  • Rowery powinny być zapięte za pomocą zapięcia rowerowego podczas podróży i podczas przerw na odpoczynek, jeśli przewozisz je w kamperze lub przyczepie kempingowej.

Umieszczenie mechanizmów zabezpieczających na widoku, gdzie złodzieje mogą je od razu zauważyć, jest bardzo skutecznym środkiem odstraszającym. Większość z nich zniechęci się przez to do prób włamania. Jeśli odpowiednio zadbasz o bezpieczeństwo podczas campingu, możesz zrelaksować się i cieszyć podróżą w swoim mobilnym domu. Zapoznaj się więc wcześniej z technikami prowadzenia kampera i przyczepy kempingowej. Możesz mieć pewność, że w ten sposób będziesz przygotowany na każdą sytuację na drodze. Dodatkowo, warto rozważyć dodanie kilku większych elementów bezpieczeństwa.

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ