Wykorzystanie dotyku do odkrywania natury: od szlaku sensorycznego do małego zoo na polu kempingowym

Skóra jest największym narządem zmysłu w ludzkim ciele. Za jej pośrednictwem nieustannie doświadczamy bodźców sensorycznych, takich jak ledwo wyczuwalny ciężar naszego ubrania, miękkość letniej bryzy lub dotyk innej osoby. Jeśli chcesz wspierać rozwój tego zmysłu u swoich dzieci, skorzystaj z wielu gier i aktywności dostępnych w naturze wypoczywając na polu kempingowym czy polu namiotowym. Można to osiągnąć spacerując ścieżką sensoryczną lub głaszcząc zwierzęta w mini zoo. Poniżej kilka wskazówek od nas, aby poznać te techniki i dowiedzieć się więcej o dotyku.

Spis treści :

Natura na polu kempingowym i polu namiotowym może pomóc dzieciom rozwinąć zmysł dotyku.

Wycieczki na łono natury są dla dzieci wyjątkowym doświadczeniem. Maluchy mogą pobawić się się w lesie lub na łące, a jednocześnie spędzić spokojne chwile refleksji w świecie przyrody. Wspólnie poznają świat roślin i zwierząt, bawią się tym, co natura ma do zaoferowania i angażują wszystkie swoje zmysły w przyrodzie. W rezultacie dzieci będą lepiej znać i rozumieć impulsy, których dostarczają im ich własne zmysły, a także nauczą się, jak prawidłowo angażować się w otaczające je środowisko.

Dotyk jest czasami lekceważony. Wynika to z faktu, że często wykorzystujemy nasz wzrok do rozróżniania różnych przedmiotów. Jednak maksymalne wykorzystanie ludzkich zdolności poznawczych ma kluczowe znaczenie. Dlatego pomóżmy młodym ludziom rozwijać zmysł dotyku, wystawiając ich na działanie różnych powierzchni i konstrukcji. W ten sposób lepiej rozwiną zdolność rozpoznawania tkanin, materiałów naturalnych i innych przedmiotów. Zdobędą również umiejętności motoryczne szybciej niż inne dzieci. Na przykład nauka pisania będzie dla nich łatwiejsza. Możesz wypróbować pomysłowe gry i ćwiczenia opisane w tym artykule ze swoim dzieckiem podczas podróży, aby pomóc mu poprawić zmysł dotyku.

Czy słyszałeś?

Gry promujące rozwój dotyku i priopercepcji można znaleźć w literaturze naukowej na temat integracji sensorycznej z dziećmi. Priopercepcja, często znana jako zmysł równowagi, to wiedza o pozycji ciała. Priopercepcja u dzieci ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu. Technikę tą można rozwijać będąc na polu namiotowym dzięki wielu przyrodniczym atrakcjom.

Pamięć dotykowa na polu kempingowym

Zarówno rodzinna wycieczka do lasu, jak i wycieczka terenowa z na polu namiotowym może obejmować zabawę w tę grę. Gra stanie się trudniejsza i przyjemniejsza, gdy weźmie w niej udział więcej graczy. Osoba tworząca grę zaczyna od zebrania różnych przyrodniczych skarbów. Dostępne jest prawie wszystko, co można sobie wyobrazić, w tym liście, orzechy, kasztany, mech, patyki, źdźbła trawy, kora i kamienie. Kluczowy jest fakt, że każda z tych rzeczy występuje w parach. Następnie wszyscy gracze kładą ręce za plecami i zamykają oczy. Każdy uczestnik otrzymuje jeden przedmiot od mistrza gry. Każdy powinien mieć minutę na zidentyfikowanie przedmiotu w swoich rękach. Gracze mogą następnie otworzyć oczy, gdy przedmioty zostaną usunięte. Następnie każdy gracz dokładnie omawia swój przedmiot z innymi graczami, próbując jednocześnie zidentyfikować inną osobę, która również otrzymała identyczną rzecz.

Sekrety w pudełku na polu namiotowym

Osoba odpowiedzialna za tę grę musi zlokalizować intrygujące przedmioty naturalne przed jej rozpoczęciem. Następnie powinna ukryć je w kartonowym pudełku, takim jak pudełko po butach, i wyciąć w nim otwór, który jest ledwo wystarczająco szeroki dla dłoni. Oczywiście, przed rozpoczęciem gry, Ty i dzieci możecie zaprojektować to pudełko. Prowadzący umieszcza zebrane rzeczy w pudełku, podczas gdy gracze zamykają oczy, aby rozpocząć grę. Następnie dziecko musi sięgnąć do pudełka, wybrać przedmiot i zidentyfikować go wyłącznie za pomocą dotyku. Na polu namiotowym znajdziesz wiele wyjątkowych naturalnych skarbów.

Wskazówka: Prosząc dzieci o wyjaśnienie, co czują, gdy dotykają różnych przedmiotów, możesz wzmocnić ich zmysł dotyku. Łącząc w ten sposób ekspresję werbalną z percepcją zmysłową, dzieci rozwiną doskonałe umiejętności wyrażania emocji.

Mandala wykonana z ziaren i innych elementów organicznych to wyjątkowa atrakcja dla dzieci

Dzięki temu projektowi będziesz mógł przetestować swoją sprawność manualną i znaleźć unikalne sposoby na cieszenie się przebywaniem na świeżym powietrzu pola namiotowego. Każda osoba zbiera własne elementy, takie jak kamienie, orzechy, ziarna, liście, kwiaty i kopce ziemi, a następnie układa je w mandalę. Ustalenie czasu zabawy pozwoli uczestnikom zobaczyć ostateczne dzieła sztuki natury po upływie wyznaczonego czasu. Dzieci mogą spróbować po prostu ułożyć swoją kolekcję w okrąg. Natomiast starsze dzieci powinny eksperymentować z coraz trudniejszymi formami geometrycznymi. Graczom można zawiązać oczy, aby mogli rozpoznawać dostępne elementy tylko za pomocą dotyku podczas wypełniania mandali, co sprawi, że zadanie będzie nieco trudniejsze. Końcowe wyniki będą wtedy bardziej przyjemne i zabawne.

Atrakcje dla dzieci – Dotykowe polowanie

Możesz szukać wcześniej wybranych przedmiotów, uczestnicząc w ognisku na polu namiotowym lub spacerując po lesie. Sporządź listę różnych tekstur, które musisz znaleźć. Możesz to osiągnąć naśladując nasze przykłady:

  • miękkie
  • twardy
  • ciepły
  • zimny
  • mokry
  • suchy
  • aksamitny
  • pomarszczony
  • szorstki
  • okrągły
  • jedwabisty
  • spiczasty
  • gładki
  • ostry

Zadaniem dzieci jest zlokalizowanie na polu namiotowym wszystkiego, co ma określoną teksturę. Większe dzieci mogą również zapisywać nazwy znalezionych przedmiotów, co dodatkowo urozmaici zabawę. Małe dzieci powinny przynieść znalezione przedmioty do Ciebie, abyście mogli wspólnie ustalić, czy spełniają one standardy.

Przynieś ze sobą własnoręcznie wykonaną masę plastyczną, aby urozmaicić swoje spacery. Można jej użyć do odciśnięcia różnych tekstur, w tym kamienia, kory, liści i szyszek. Następnie, gdy porównasz odcisk z oryginałem, możesz dowiedzieć się mnóstwa zupełnie nowych, intrygujących informacji.

Stwórz na polu namiotowym szlak bosych stóp

Nasze stopy są również szczególnie wrażliwe na te odczucia, co czyni je idealnym narzędziem do odkrywania naszego otoczenia za pomocą dotyku. Nawet nosząc buty, jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy schodzimy z autostrady na miękką ściółkę leśną. Gdy idziemy boso, odczucia te są znacznie silniejsze. Inaczej postrzegamy różne rodzaje podłoża, takie jak trawa, piasek, żwir i glina, a takich na polu namiotowym nie brakuje.

Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć najbliższą nam ścieżkę sensoryczną, aby poznać różne rodzaje podłoża. Możemy chodzić boso po ciekawej powierzchni wzdłuż tej konkretnej ścieżki bez obawy o zranienie. Dla wielu dzieci będzie to bez wątpienia niezapomniane wydarzenie.

Samodzielna ścieżka sensoryczna prosta do wykonania na Campingu Tumiany

Stwórz własną ścieżkę sensoryczną przy namiocie lub przyczepie kempingowej, jeśli nie ma ich w pobliżu. Potrzebne są do tego pokrywki do pudełek po butach, do których można dodać inne rzeczy, takie jak żwir, piasek, liście, korę lub mech. Umieszczając te pojemniki obok siebie, możesz stworzyć korytarz, który nie będzie niczym zakłócony. Pozostaje tylko zdjąć buty i przejść zaplanowaną trasą. Poproś swoją pociechę, aby wyjaśniła ci odczucia. Zanim opowiesz o tym swoim dzieciom, powinieneś sam przetestować chodzenie boso.

Pomysły na wakacje: Agroturystyka i miniaturowe ogrody zoologiczne wspierają zmysł dotyku.

Dzieci lubią zwierzęta, więc każda okazja, by je pogłaskać, jest ogromną gratką! Jest to nie tylko bardzo przyjemne, ale głaskanie aksamitnego futra naszych czworonożnych przyjaciół również obniża stres i poprawia ogólne samopoczucie. Nasze dzieci rozwijają empatię i szacunek dla innych żywych istot poprzez interakcję ze zwierzętami.

Ponadto zabranie dzieci na wycieczkę po gospodarstwie agroturystycznym to wspaniały sposób na pokazanie im procesu produkcji żywności, od pól pszenicy i żyta, przez mielenie mąki, po pieczenie chleba. Dodatkowo dzieci dowiedzą się, jak z krowiego mleka produkuje się śmietanę i masło. Dzieci zdobędą wiedzę na temat naturalnego łańcucha pokarmowego i będą bardziej doceniać żywność, która trafia na ich talerze.

Wizyta w agroturystyce lub w mini zoo to piękna i korzystna okazja edukacyjna, która łączy różnorodne koncepcje w spójną całość. Warto zwrócić uwagę na poniższe pomocne porady, aby wizyta była przyjemna zarówno dla dzieci, jak i dla oglądanych zwierząt:

  • Zachowaj opanowanie podczas obchodzenia się ze zwierzętami.
  • Ważne jest, aby głaskać je delikatnie i ostrożnie.
  • Jeśli zwierzę odsuwa się, ponieważ nie chce być teraz dotykane, uszanuj to.
  • Dzieci nie powinny karmić zwierząt podczas pierwszych interakcji, aby zapobiec ich nadmiernemu pobudzeniu.

Jeśli dziecko boi się zwierzęcia, na początku powinno obserwować je z pewnej odległości. Jeśli dziecko sobie tego życzy, porozmawiaj o jego zachowaniu i stopniowo zmniejszaj dystans. Często korzystne jest również wspólne pogłaskanie zwierzęcia.

Porównaj swoje emocje po pogłaskaniu zwierząt. Futro którego zwierzęcia było najbardziej miękkie i przyjemne w dotyku? Możesz także porozmawiać o lekcjach, jakie dzieci wyniosły ze spędzania czasu ze zwierzętami. Dzięki temu dzieci będą mogły utrwalić zdobyte informacje i doświadczenia.

Atrakcje dla dzieci  na Mazurach podczas wakacji na polu namiotowym

Dotyk jest pierwszym zmysłem, którego ludzie uczą się używać. W 80% przypadków niemowlęta wykorzystują dotyk do poznawania otoczenia poprzez ssanie i wkładanie przedmiotów do ust. Niemowlęta chętnie dotykają wszystkiego, co znajduje się w ich zasięgu, ponieważ później ich ręce pomagają im odkrywać otaczający je świat. Dlatego dla niemowląt i małych dzieci dotyk jest bardzo ważny. Dzieci łatwiej nauczą się tej umiejętności i zaspokoją swoją naturalną ciekawość dzięki naszym zajęciom i propozycjom atrakcji na polu namiotowym i polu kempingowym.

Powiązane wpisy

ZADZWOŃ