Okolica

Walory turystyczne gminy Barczewo wynikają z warunków naturalnych: czyste powietrze i woda, różnorodność krajobrazu polodowcowego (pagórkowata rzeźba terenu, obfitość lasów i jezior), bogactwo ryb i zwierzyny łownej.

W okolicach jest wiele wyjątkowych i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Można wybrać się do Świętej Lipki – „perełki polskiego baroku”, Gierłoży gdzie mieści się Wilczy Szaniec, Rapy gdzie znajdziemy rzadką w Polsce budowlę – piramidę,  czy Stańczyków – kultowego miejsca wszystkich miłośników sportów ekstremalnych.

Mrągowo jest dla wszystkich. Bo jeśli chcecie wrażeń i śmiechu, który wszak zdrowiem jest zwany, dostarczy Wam tego mrągowska Mazurska Noc Kabaretowa. Po śmiechu czas na muzykę country – Mrągowo i Mazury z niej właśnie słyną, a polscy kowboje do granic miasta przybywają w ostatni weekend lipca, aby bawić się na słynnym Pikniku Country. Na to niezwykłe połączenie muzycznych wrażeń w Mrągowie, czekają co roku melomani z całej Polski. Nie przegap więc Mrągowa!

Mikołajki potocznie zwane są letnią stolicą Mazur. Miasto leży nad jeziorem Mikołajskim. Mikołajki są także przystanią Żeglugi Mazurskiej. W wiosce żeglarskiej znajduje się duży, dobrze wyposażony port, liczne tawerny, smażalnie i bistro. W sezonie odbywa się tutaj wiele imprez cyklicznych, regat.

Kadzidłowo – safari na Mazurach! można w nim zobaczyć: bizony, wilki, żurawie, syberyjskie jelenie Dybowskiego, mnóstwo ptactwa leśnego.

Leśniczówka Pranie tutaj przebywał i tworzył poeta K. I. Gałczyński. Leśniczówka położona jest w Puszczy Piskiej. W tym miejscu zostało utworzone Muzeum.

Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne to sławne sanktuarium maryjne jest „Perłą Baroku” wartości zabytkowej, do najwspanialszych okazów późnego baroku. Można zobaczyć ołtarz główny, ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego ślusarstwa.

Zamek w Reszlu niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy – wszystko to tworzy klimat, którego się nie zapomina.

Rejs Statkiem po największych Jeziorach Mazurskich umożliwia podziwianie niepowtarzalnych uroków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z całym bogactwem świata zwierzęcego i roślinnego. Bogata flora i fauna nadaje tym terenom niepowtarzalny i unikatowy charakter regionu turystyki i wypoczynku w skali całej Europy.

Szlak Kopernikowski – zapraszamy do wędrówki śladami Mikołaja Kopernika. W Olsztynie przy Wysokiej Bramie bierze swój początek Szlak Kopernikowski, który wiedzie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo do Fromborka. Nieopodal zamku olsztyńskiego stoi pomnik Wielkiego Astronoma.

Zamek w Kętrzynie – Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego

Kanał Ostródzko-Elbląski jedyny działający na świecie taki szlak żeglugowy

Malbork, Szczytno, Olsztynek, Frombork, Lidzbark Warmiński – zamki krzyżackie

Olsztyn – starówka, zamek, planetarium, obserwatorium astronomiczne, katedra

Olsztynek – Skansen Warmiński

Grunwald – pole bitwy i muzeum

Twierdza Boyen w Giżycku – XIX wieczny przykład budownictwa militarnego-znakomicie zachowany zespół obronny.

Zamek pokrzyżacki – z XIV w , obok most obrotowy z XIX w , unikat na skalę
europejską nad kanałem Łuczańskim (Giżycko).

Kościół ewangelicki – z XIX w – w sezonie letnim odbywają się w nim koncerty
organowe z udziałem wirtuozów krajowych i zagranicznych (Giżycko).

Mamerki (Mauerwald) – była kwatera OKH – najlepiej zachowane obiekty
fortyfikacyjne z II wojny światowej.

Kanał Mazurski – unikalny zabytek hydrotechniki, potężne śluzy, kanał miał
stanowić wodne połączenie Mazur z Bałtykiem.

Wioska indiańska – zbuduj swój wigwam – Spytkowo k. Giżycka.

Sztynort – pałac legendarnej rodziny Lehndorffów.

Wiadukty w Stańczykach za Gołdapią – wysokie na 42m budzą respekt i podziw.

Piramida w Rapie – grobowiec pruskiej rodziny Farenheitów, unikalny w kształcie piramidy.