Okolica

Kierzbuń (odległość 4km) przestrzeń, swoboda, kameralny klimat, duch historii, bliskość przyrody – konie i bociany są tuż za oknem. Rozwiniesz tam swoją pasję, jaką jest jazda konna – lub dopiero zaczniesz nowe hobby!

Barczewo (odległość 13km) nazywane jest Warmińską Wenecją. Sprawia to istnienie kilkunastu mostów i kładek przerzuconych nad malowniczymi rzekami Pisą i Kiermas. Najsłynniejszym mieszkańcem był tutaj urodzony w 1877 r. Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor, twórca m. in. „Legendy Bałtyku”, „Hymnu Warmińskiego” i „Roty”, pieśni uznawanej za drugi hymn Polski. Co roku w Barczewie i powiecie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz towarzyszące mu sympozjum naukowo-historyczne w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego. W salonie, który istnieje w miejscu, gdzie kiedyś stał dom rodzinny kompozytora, można obejrzeć pamiątki po Nowowiejskim.

Biskupiec(odległość 16km) Serce Biskupca stanowi unikalny układ przestrzenny starego miasta z rynkiem i siedmioma uliczkami rozchodzącymi się pod kątem prostym w kierunku czterech stron świata. Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela z pewnością zainteresuje miłośników architektury sakralnej. Obecnie turyści mogą wchodzić na wieżę, w której utworzono wystawę poświęconą Biskupcowi i punkt widokowy na miasto i jego okolice. W gablotach i witrynach umieszczone są tu eksponaty, dzięki którym można dowiedzieć się jak zmieniało się miasto i okolice, jak rozwijało się rzemiosło, jakimi przedmiotami posługiwano się kiedyś. Ponadto w mieście znajdują się dwa jeziora, wiele restauracji i klimatyczne stare miasto. Miasto Biskupiec jest miejscem gdzie nie można się nudzić. Tu na każdym kroku zabytki zachwycają swoją historią. To miasto, w którym jeszcze wiele jest do odkrycia.

Olsztyn (odległość 27km) Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy zabytków i historii, sportów wodnych, poszukiwacze klimatycznych knajpek, edukacyjnych rozrywek dla dzieci i lokalnych targowisk. W granicach miasta jest kilka jezior. Na olsztyńskiej starówce, oprócz klimatycznych kamienic, warto też zobaczyć bazylikę konkatedralną św. Jakuba oraz budynek ratusza, stojący pośrodku rynku. Tuż obok starówki jest Park Centralny z efektowną iluminowaną nocami fontanną.

Mrągowo (odległość 35km) jest dla wszystkich. Bo jeśli chcecie wrażeń i śmiechu, który wszak zdrowiem jest zwany, dostarczy Wam tego mrągowska Mazurska Noc Kabaretowa. Po śmiechu czas na muzykę country – Mrągowo i Mazury z niej właśnie słyną, a polscy kowboje do granic miasta przybywają w ostatni weekend lipca, aby bawić się na słynnym Pikniku Country. Na to niezwykłe połączenie muzycznych wrażeń w Mrągowie, czekają co roku melomani z całej Polski. Nie przegap więc Mrągowa!

Mikołajki (odległość 60km) potocznie zwane są letnią stolicą Mazur. Miasto leży nad jeziorem Mikołajskim. Mikołajki są także przystanią Żeglugi Mazurskiej. W wiosce żeglarskiej znajduje się duży, dobrze wyposażony port, liczne tawerny, smażalnie i bistro. W sezonie odbywa się tutaj wiele imprez cyklicznych, regat.

Kadzidłowo – safari na Mazurach (odległość 63km) można w nim zobaczyć: bizony, wilki, żurawie, syberyjskie jelenie Dybowskiego, mnóstwo ptactwa leśnego.

Kanał Ostródzko-Elbląski (odległość 69km lub 139km) Najdłuższy kanał żaglowy w Polsce, który za pomocą pochylni i śluz łączy ze sobą jeziora i rzeki czego rezultatem jest miedzy innymi możliwość żeglowania np. z Szeląga Wielkiego aż po Bałtyk. Prawdziwą atrakcją są fragmenty szlaku gdzie statki transportowane są do następnego akwenu po specjalnych szynach – jadą po trawie. Kanał Elbląski w 2007 r. W plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski a w 2011r. został uznany za pomnik historii.

Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne(odległość 50km) to sławne sanktuarium maryjne jest „Perłą Baroku” wartości zabytkowej, do najwspanialszych okazów późnego baroku. Można zobaczyć ołtarz główny, ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego ślusarstwa.

Szlak Kopernikowski – zapraszamy do wędrówki śladami Mikołaja Kopernika. W Olsztynie przy Wysokiej Bramie bierze swój początek Szlak Kopernikowski, który wiedzie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo do Fromborka. Nieopodal zamku olsztyńskiego stoi pomnik Wielkiego Astronoma.

Mazurolandia – to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna (odległość 74km). Można tu połączyć świetną zabawę z odkrywaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Zwiedzający mogą skorzystać z ciekawych atrakcji i miło spędzić czas na łonie natury, poznając m.in. Warmię i Mazury w miniaturze, militaria z okresu II wojny światowej oraz czasy średniowiecza. W Gierłoży znajduje się Kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec.

 

Camping Tumiany

Ośrodek Wczasowy Camping Tumiany położony jest na głównym szlaku kajakowym rzek Dadaj, Pisa i Łyna. Natura nam sprzyja, a my to wykorzystujemy gdyż położenie jest wprost malownicze: dwa jeziora otaczające ośrodek oraz las rozpościerający się dookoła to na pewno nasz atut